Fašiangy na SOŠ Obchodu a služieb v Novej Bani
Dňa 13. 2. 2015 sa na SOŠ Obchodu a služieb v Novej Bani veselo fašiangovalo. Fašiangový zvyk sa stal tradíciou a teší sa obľube medzi žiakmi a obyvateľmi mesta. Tento rok sa fašiangovalo o čosi skôr, lebo bol „ krátky Fašang“, ako sa zvykne hovoriť.
Na veselicu sa žiaci nachystali už v predstihu, vyzdobili triedy, priestory školy a zhotovovali si masky. Na zhotovovaní masiek si dali mimoriadne záležať, pretože víťazné masky mohli dostať hodnotné ceny. V deň fašiangovej zábavy hudobníci vyhrávali od skorého rána, aby majstrom odborného výcviku a ich žiakom išla robota od ruky, pripravovali sa zabíjačkové špeciality a piekli voňavé šišky, fánky a oškvarkové osie hniezda.
Za sprievodu ľudovej hudby šikovných harmonikárov Michala Volfa a Tomáša Podráskeho sa masky predviedli v škole. Keďže počasie bolo krásne a slnečné, masky sa vybrali aj na sprievod mestom a zastavili sa na požiarnej zbrojnici, v LIDLI, v COOP Jednote, v Remesle a skončili u pána primátora Mgr. Jána Havrana. Všade vniesli dobrú náladu, spev a veselie. Po skončení maškarného sprievodu boli vybrané najkrajšie masky, medzi ktorými vynikla Čínsky drak, Cigánske srdce a Chemici. Tomáš Podrásky ako heligonkár bol aj súčasťou masky Cigánske srdce. Ostatné masky boli tiež ocenené sladkosťami.
Na obed mohli žiaci a zamestnanci školy ochutnať zabíjačkové špeciality ako pečené klobásy, jaternice, zabíjačkovú kapustnicu, ako aj fánky, osie hniezda a šišky. V popoludňajších a večerných hodinách si pochutila široká novobanská verejnosť na fašiangových dobrotách
Fašiangy pokračovali v priestoroch školského areálu príchodom fašiangovníkov, ktorých privítalo vedenie školy oblečené v krojoch, aby sa zachoval ľudový zvyk pohostenia fašiangovníkov v dome. Hlavný fašiangovník prečítal humorne ladenú správu o stave školy, po ktorej vedúca kuchyne pozvala všetkých na pohostenie a zábavu. Počas zábavy bola vyhlásená bohatá tombola a dražba. Vydražil sa ražeň, na ktorom bola slanina a klobásy, ktoré dostali fašiangovníci počas ich sprievodu. Výťažok z dražby bol venovaný nášmu adoptovanému černošskému chlapcovi. 1. cena v tombole bola pečené prasiatko, ktorú vyhral kameraman Martin Krajčovič. Martin prasiatko rozkrájal a všetci prítomní zažili moment prekvapenia, keď namiesto mäska dostali sladkú tortu. V neskorých hodinách sme pochovali basu a potom nasledovala tancovačka, aby sa ľudia vyskákali, lebo keď sa basa pochová, nastane dlhý, štyridsaťdňový pôst. Do tanca hrala skupina Ideál pod vedením pána Blaha.
Na záver by sme sa chceli poďakovať sponzorom, ktorí svojimi príspevkami prispeli ku zdarnému priebehu tohtoročných Fašiangov.
PaedDr. Slavomíra Gáborová, Mgr. Jana Káčerová
SOŠ obchodu a služieb Nová Baňa

.png)