• Aktuality

        • Kvíz  „Finančná gramotnosť“
          • Kvíz  „Finančná gramotnosť“

            19. 10. 2017

            Kvíz  „Finančná gramotnosť“

            Pri príležitosti „Dňa finančnej gramotnosti“, ktorý pripadá na 8. septembra  sa na našej škole uskutočnil kvíz  na tému „finančná gramotnosť“.  Kvíz prebiehal počas celého mesiaca september a zúčastnili sa ho triedy I.A, II.A, IV.A, I.N, II.N.

            Finančná gramotnosť je v súčasnosti významnou oblasťou  vzdelávania mladých ľudí. A tak sa aj naši študenti  zapojili do testovania finančnej gramotnosti. Ich úlohou bolo vypracovať 33 úloh z finančnej oblasti. Otázky sa týkali bankovej sústavy, investovania, stavebného sporenia, možností získavania úverov, pôžičiek, výpočtu úrokov, lízingu, všeobecného rozhľadu v oblasti financií a pod.

            Vedomosti z oblasti finančného vzdelávania môžu študenti získať aj v mnohých odborných predmetoch, ako hospodárske výpočty, ekonomika, ekonomické cvičenia, účtovníctvo, manažment osobných financií, podnikové financie, seminár z účtovníctva, daňové praktikum.

            Aj takýmto spôsobom si  študenti rozvíjajú vedomosti z oblasti finančného vzdelávania. Samozrejme je ešte potrebné získať veľa vedomostí, aby sme mohli povedať „že sme finančne gramotní“.

            Vyhodnotenie:

            Trieda I.A –                Viktória Senešiová 28 bodov, Lucia Blizňáková 27 bodov, Lea

                                               Tokolyová 26 bodov.,

            Trieda II. A -              Anežka Šipikalová 26 bodov,  Brodzianska Simona, Kristína Mištíková 24 bodov, Haringová Lea, Tencerová Veronika 23bodov,

            Trieda IV. A -             Haringová Petra 32 bodov, Kosejová Veronika, Popracová Sally 30 bodov, Beňová Bronislava 29 bodov

            Trieda I.N -                 Dunko Eduard  28 bodov, Kolienčíková  Veronika 26 bodov, Šarkozi Sebastian 24 bodov,

            Trieda II. N -              Viliam Búry 27 bodov, Natália Holá 25 bodov, Jozef Koniar 23 bodov

            Celkové poriadie za školu:  1.  miesto – Petra Haringová,  32 bodov

                                                           2.  miesto -  Sally Popracová, 30 bodov

                                                           3.  miesto – Bronislava Beniakková, 29 bodov

                                                           4.  miesto -  Viktória Senešiová, Dunko Eduard, 28 bodov

                                                           5. miesto -   Viliam Búry, 27 bodov

            Všetkým študentom ďakujeme za účasť.

            Ing. Lenčová Mária

        • Exkurzia v Banskej Bystrici
          • Exkurzia v Banskej Bystrici

            19. 10. 2017

            Exkurzia v Banskej Bystrici

            V jeden pekný októbrový deň sa naša trieda I.A vybrala na potulky po Banskej Bystrici. Cesta vo vlaku ubehla rýchlo a čakalo na nás mesto pod Urpínom.

            Naša prvá zastávka bola v štátnej opere, kde sme uvideli predstavenie „Carmen“ plné pohybu, pekných scén a krásnych melódií. Potom naša cesta viedla k pamätníku SNP, kde sme si prezreli vystavené expozície, dozvedeli  sa veľa historických faktov z obdobia 2. svetovej vojny aj SNP. Aj touto formou sme si  uctili pamiatku tých, ktorí vo vojnových časoch položili životy za našu slobodu a mierový život. V tejto dobe je táto téma naozaj aktuálna, keďže vojnový konflikt  u našich susedov na Ukrajine stále trvá a bohužiaľ aj v našej krajine sa nájde veľa takých,  ktorým fašizmus, jeho teórie, symboly nie sú cudzie.

            Potom sme sa presunuli do centra mesta, kde sme si prezreli krásne zreštaurované historické pamiatky – Mestský hrad Barbakan, hodinovú vežu a barokový Mariánsky stĺp v hornej časti námestia SNP, historickú radnicu, Benického dom, fontánu a obelisk, kostoly a ďalšie pamiatky nachádzajúce sa na pešej zóne.

            Na záver naše kroky viedli do nákupného centra Európa, veď bolo treba kúpiť aj malé darčeky.

            Bol to príjemný deň, strávený v krásnom meste, plný pohody a dobrej nálady.                

                                               Ing. Mária Lenčová, učiteľka odborných predmetov

        • SOŠ obchodu a služieb – škola v regióne pre región
          • SOŠ obchodu a služieb – škola v regióne pre región

            19. 10. 2017

            SOŠ obchodu a služieb – škola v regióne pre región

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani je školou s dlhoročnou pôsobnosťou v regióne Novej Bane, ktorá za dobu svojho trvania vychovala veľké množstvo úspešných absolventov.   SOŠ obchodu a služieb pripravuje žiakov v štvorročných študijných odboroch, v trojročných a dvojročných  učebných odboroch, ako aj v dvojročných odboroch nadstavbového štúdia.

               Študijné odbory  obchod a podnikanie, kuchár, podnikanie v remeslách a službách a spoločné stravovanie pripravujú žiakov na prax rovnako úspešne ako na vysokoškolské štúdium. Žiaci  sa učia v moderných odborných učebniach, v jazykových učebniach, v počítačových učebniach, využívajú  interaktívne tabule s najmodernejšími softvérmi, on – line učebnice a interaktívne pracovné zošity. Absolventi našej školy pracujú ako ekonómovia, účtovníci, pracovníci v cestovných kanceláriách, manažéri, nájdeme ich v bankách, na úradoch, ale stali  sa z nich aj učitelia, právnici a  študujú aj na vysokých školách v zahraničí. Počas rokov pôsobenia na našej škole sa zapájali do množstva súťaží a  olympiád, kde dosiahli výborné umiestenia na regionálnej  a  na celoslovenskej úrovni, vyskúšali si prax v zahraničí ako účastníci medzinárodných projektov a výmenných stáží. S mnohými z nich sa po rokoch stretávame a vidíme úspešných mladých ľudí, ktorí obstáli na trhu práce.

               Trojročné a dvojročné učebné odbory sú orientované prevažne  na odborný výcvik. Učebný odbor mechanik – opravár umožňuje žiakom a širokej verejnosti využívať modernú automobilovú diagnostickú techniku, žiaci učebných odborov kuchár, hostinský a potravinárska výroba  vykonávajú odborný výcvik v školskej  kuchyni pri príprave pokrmov, obsluhujú v školskej jedálni počas výdaja obedov, ale aj  počas akcií, ktoré škola organizuje. Otvárame dvere širokej verejnosti v popoludňajších hodinách a aj  cez víkendy,  poskytujeme kvalitné služby pre rodinné oslavy ako sú svadby, rodinné posedenia, narodeniny, krstiny, kary, stretnutia spolužiakov, rodinné stretnutia a firemné akcie.  

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani úspešne spolupracuje aj s mestom a jeho predstaviteľmi. Stalo sa dobrou tradíciou, že sa každoročne podieľame na Novobanskom jarmoku a ponúkame vyhľadávané gastronomické špeciality, ktoré neodmysliteľne k jarmoku patria.  Naša škola nechýbala ani na oslavách baníctva počas 10. stretnutia banských  miest a obcí Slovenska, ktoré organizovala Nová Baňa a dostalo sa

             nám cti zabezpečiť slávnostnú recepciu a šachtág.  Okrem týchto podujatí pravidelne pečieme  medovníčky   na vianočný  benefičný koncert organizovaný mestom, ponúkame svoje služby počas prehliadky amatérskych  divadelných súborov , stretnutia heligonkárov a iných kultúrnych podujatí.

               Špecifickou a typickou črtou školy je úcta k regionálnym tradíciám. Obyvatelia  mesta, ale aj jeho návštevníci ochutnali u nás zabíjačkové špeciality, uvideli množstvo fašiangových masiek, zabavili sa pri pochovávaní basy, zatancovali si na fašiangových zábavách. V letných mesiacoch si mnohí pochutnali na výbornom guláši, ktorý navarili súťažné družstvá z blízkeho ale i vzdialenejšieho okolia Novej Bane. 

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani pripravuje pre obyvateľov mesta ďalšie prekvapenia a dúfame, že  sa stanú rovnako populárne ako spomínané aktivity. V rámci rozvoja a udržateľnosti  cestovného ruchu v  regióne chceme zrealizovať dni medzinárodných kuchýň, dni hojnosti, ochutnávky zabudnutých slovenských jedál a receptov v zmodernizovaných priestoroch školskej jedálne a banketových miestnostiach.

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani je a zostane školou pre náš región. Dvere u nás majú otvorené všetci. Sme školou, ktorá poskytuje  kvalitné vzdelanie a svoje služby širokej verejnosti, ktorá  nám  dlhé  roky zachováva svoju priazeň.  Sme  tiež školou, ktorá ako jediná v širšom okolí poskytuje vzdelanie aj pre žiakov  zo sociálne znevýhodneného prostredia,  z prostredia detských domovov, realizuje sociálnu inklúziu týchto žiakov  a zvyšuje tak ich  šance uplatniť sa na trhu práce. Pridanou hodnotou našej školy je stály a plne kvalifikovaný pracovný kolektív učiteľov a majstrov odborného výcviku s bohatými odbornými a pedagogickými skúsenosťami, ako aj pokojná, takmer rodinná  atmosféra .  

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani  je  teda právom  školou v regióne a pre región.

                                                PaedDr. Slavomíra Gáborová, učiteľka strednej školy

        • Návšteva opery v Banskej Bystrici
          • Návšteva opery v Banskej Bystrici

            16. 10. 2017

            Návšteva opery v Banskej Bystrici

            Dňa 10.10.2017 žiaci I.A, II.A, II.N  a IV.A  SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani navštívili operu v Banskej Bystrici, aby si pozreli hudobno – tanečné predstavenie Carmen.

            Známy titul Carmen  žiaci uvideli ako celkom nový umelecký tvar spojením hudby G. Bizeta a R. Ščedrina  s tancom, spevom a hovoreným slovom . Cieľom predstavenia je určitým spôsobom nastaviť zrkadlo našej spoločnosti Osudy a životné situácie hlavných hrdinov Carmen, Josého, Toreadora a Micaely riadi postava Veštice – Smrti.

             
            Režisérka a choreografka Dana Dinková o tomto diele povedala: „Carmen je  temperamentný príbeh, plný emócií. Je to príbeh ženy, ktorá hľadá lásku ako symbol slobody. Predstavenie poukazuje  na to, ako vieme dnes  určité životné hodnoty rýchlo vymeniť, ako vieme kvôli túžbe po úspechu a bohatstve zrazu zabudnúť na lásku, ako ostávame zavše vnútorne prázdni, že už ani samotná smrť nám nemá čo vziať.“

            Na záver predstavenia prítomní diváci ocenili účinkujúcich vrelým potleskom a slovami uznania. Tešíme sa na ďalšie predstavenia, ktoré Štátna opera v Banskej Bystrici naštuduje a budú pre žiakov príjemným umeleckým zážitkom.

             

                                                                            PaedDr. Gáborová, Mgr. Falatová, Ing, Lenčová

        • 26.September - Európsky deň jazykov
          • 26.September - Európsky deň jazykov

            27. 9. 2017

            26. september je od roku 2001 venovaný oslave európskych jazykov.

            Cieľom Európskeho dňa jazykov je pripomínať si význam jazykového vzdelávania, dôležitosť podpory celoživotného vzdelávania v oblasti jazykov, ako aj zvyšovania povedomia o jazykoch Európy. Jazykové vzdelávanie je prínosom pre mladých aj starých - človek nie je nikdy príliš starý na to, aby sa naučil nový jazyk a tešil sa z príležitostí, ktoré sa mu tým otvoria. Aj zopár slov jazyka krajiny, ktorú navštívite (napr. počas dovolenky), vám ľahšie umožní nadviazať nové priateľstvá a kontakty.

            Učenie sa jazykov iných národov nám umožňuje vzájomne si lepšie porozumieť a pochopiť naše kultúrne rozdiely.

            Niekoľko faktov o jazykoch

            •  Na svete existuje 6000 až 7000 jazykov – hovorí nimi 7 miliárd ľudí v 189 nezávislých štátoch.
            • V Európe sa používa okolo 225 pôvodných jazykov - približne 3% z celkového počtu svetových jazykov.
            • Najväčší počet jazykov sa používa v Ázii a Afrike.
            • Medzi jazykmi existujú podobné vzťahy ako medzi členmi rodiny. Väčšina európskych jazykov patrí do skupiny indoeurópskych jazykov.
            • Väčšina európskych jazykov patrí do troch širokých skupín: germánske, románske a slovanské jazyky.
            • Medzi germánske jazyky patria okrem iných dánčina, nórčina, švédčina, islandčina, nemčina, holandčina, angličtina a jidiš.
            • V skupine románskych jazykov nájdeme okrem iných aj taliančinu, francúzštinu, španielčinu, portugalčinu a rumunčinu.
            • Medzi slovanské jazyky patrí ruština, ukrajinčina, bieloruština, poľština, čeština, slovenčina, slovinčina, srbčina, chorvátčina, macedónčina, bulharčina a ďalšie.
            • Väčšina európskych jazykov používa latinské písmo. Niektoré slovanské jazyky používajú azbuku. Gréčtina, arménčina, gruzínčina a jidiš majú svoje vlastné písma.
            • Dvoj- a viacjazyčnosť v sebe skrýva aj ekonomické výhody: tí, čo ovládajú viacero jazykov, majú širší výber pracovných miest a konkurenčnú výhodu pred hovoriacimi jedným jazykom.

            Minulý rok Stredná odborná škola obchodu a služieb v Novej bani sa zapojila do digitalného projektu EnglishGo. Online materiály sú vhodné ako doplnok k akejkoľvek učebnici. Rozvíjajú jazykové kompetencie až do úrovne B2 a sú v súlade so Štátnym vzdelávacím programom. Sú nahovorené rodenými hovoriacimi, ich obsah je autentický a názorný. Každá lekcia obsahuje súbor interaktívnych aktivít a cvičení, ktoré rozvíjajú komunikačné jazykové kompetencie a zručnosti.

            V školskom roku 2017/2018 na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v ponuke krúžkov si môžete nájsť nasledovné jazykové krúžky, kde si môžete zdokonaliť v jazykoch alebo sa naučiť aj základy iného cudzieho jazyka:

            -   Príprava na Maturitnú skúšku  z nemeckého jazyka: Mgr. Bagalová

             - Anglický s úsmevom: Mgr. Falatová

            -  Rozhlasový krúžok : PaedDr.Gáborová

            Ďalšie informácie si môžete získať u vašich vyučujúcich cudzieho jazyka.

                                                                                              Mgr. Mária Falatová, vedúca PK jazyk a komunikácia
             

        • Prezentačný deň cvičnej firmy
          • Prezentačný deň cvičnej firmy

            29. 6. 2017

            Prezentačný deň cvičnej firmy

            Dňa 23. júna 2017 študenti III. A triedy prezentovali  svoju prácu v cvičnej firme  pred ostatnými študentmi ako aj pred pedagogickými pracovníkmi školy. V úvode učiteľka predmetu  Cvičná firma Ing. Erika Struhárová,  uviedla prítomných do problematiky predmetu a potom už odovzdala slovo riaditeľke cvičnej firmy.  Riaditeľka  predstavila cvičnú firmu Teffee, s.r.o., oboznámila všetkých s predmetom jej činnosti, s dokumentmi potrebnými na jej založenie ako aj s povinnosťami, ktoré jej vyplývali z funkcie riaditeľky. Zároveň predstavila jednotlivých zamestnancov, ktorí potom postupne prezentovali  svoju prácu v jednotlivých oddeleniach cvičnej firmy.

            Študenti sa na prezentáciu svojej práce náležite pripravili, vyhotovili pútavú prezentáciu, pripravili si menovky, spracovali záverečnú správu o činnosti cvičnej firmy a k dispozícii boli aj všetky dokumenty  a doklady týkajúce sa cvičnej firmy (výpis z obchodného registra, spoločenská zmluva, osvedčenie o živnostenskom oprávnení, organizačný poriadok, organizačná štruktúra, pracovný poriadok, etický kódex cvičnej firmy, organizačná štruktúra, ale aj životopisy, žiadosti o prijatie do pracovného pomeru, motivačné listy, doklady o registrácii cvičnej firmy a jej jednotlivých zamestnancov v zdravotnej a sociálnej poisťovni, pracovné zmluvy, výplatné pásky, výplatné listiny, evidencia dochádzky, dohody o skončení pracovného  pomeru, odhlášky zamestnancov z poisťovní ako aj vystavené a prijaté faktúry, príjmové a výdavkové pokladničné doklady, doklady o úhrade prostredníctvom internetbankingu, výstupy z programu Omega – podvojné účtovníctvo, ďalej zápisnice z pracovných porád, firemný hlavičkový list, pečiatka, logo, slogan cvičnej firmy, propagačné materiály)

            Keďže jedným z predmetov činnosti cvičnej firmy Teffee, s.r.o. je aj maloobchod a veľkoobchod s kávou a čajom, študenti podávali účastníkom kávu, a nie hocijakú, ale pravú kolumbijskú, ktorú nám priniesol miestny podnikateľ. Celá prezentácia práce cvičnej firmy prebiehala v príjemnej, uvoľnenej atmosfére, zamestnanci cvičnej firmy odovzdali svojim spolužiakom cenné informácie o fungovaní cvičnej firmy a dúfam, že v nasledujúcom školskom roku bude činnosť cvičnej firmy pokračovať aspoň tak úspešne ako v tomto.

            V závere sa učiteľka predmetu Ing. Erika Struhárová, poďakovala študentom za prácu v cvičnej firme počas celého školského roka, zhrnula, že nie vždy to bola práca jednoduchá, študenti sa museli naučiť pracovať tímovo, plniť termínované úlohy, vedieť sa zastúpiť, aplikovať teoretické vedomosti v reálnej hospodárskej praxi.  

                                                                   Ing. Erika Struhárová, učiteľka odborných predmetov

             

        • Vyhodnotenie najlepších žiakov novobanských škôl v školskom roku 2016/2017
          • Vyhodnotenie najlepších žiakov novobanských škôl v školskom roku 2016/2017

            26. 6. 2017

            Vyhodnotenie najlepších žiakov novobanských škôl v školskom roku 2016/2017

               Dňa 21.6.2017  sa v malej zasadačke MsÚ v Novej Bani uskutočnilo slávnostné podujatie pod názvom „ Vyhodnotenie najlepších žiakov a študentov novobanských škôl v školskom roku 2016/ 2017.“  Na slávnostnom podujatí sa stretli najlepší žiaci materských škôl, základných škôl a stredných škôl z Novej Bane, ktorí reprezentovali školy na obvodných, regionálnych, krajských a celoslovenských súťažiach. Spoločne s nimi sa podujatia zúčastnili aj pedagógovia, ktorí sa žiakom venovali, riaditelia škôl, ako aj rodičia žiakov.

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani  zastupovala žiačka IV. A triedy študijného odboru obchod a podnikanie Paulína Beňová, ktorá patrila k najlepším žiakom našej školy v školskom roku 2016/2017.

               Paulína Beňová sa zúčastnila školských kôl Olympiády v anglickom jazyku, Olympiády v slovenskom jazyku, Olympiády v nemeckom jazyku, Olympiády ľudských práv a Olympiády mladého účtovníka, v ktorých sa umiestnila na popredných miestach. Paulína Beňová reprezentovala našu školu  aj na krajskom kole Olympiády ľudských práv v Banskej Bystrici. Počas štúdia na našej škole dosahovala výborné študijné výsledky, bola veľmi skromná, usilovná a pracovitá.

               Paulínke srdečne blahoželáme a prajeme jej veľa úspechov v ďalšom štúdiu a v práci.

                                                                                                   PaedDr. Slavomíra Gáborová

        • Ako začať podnikať
          • Ako začať podnikať

            21. 6. 2017

            Ako začať podnikať

            Dňa 16. júna 2017 sme pre študentov našej školy  pripravili zaujímavú besedu s mladým, úspešným podnikateľom Branislavom Tužinským. Porozprával študentom čo ho viedlo k podnikaniu, aké úskalia musel prekonať pri začatí podnikania, čo mu podnikanie prinieslo a na druhej strane vzalo, čo je potrebné zabezpečiť pre úspešný chod firmy, s akými rizikami treba pri podnikaní počítať. Povzbudil mladých, aby sa nebáli začať podnikať, a využili všetky možnosti, ktoré im trh ponúka (start up-ové projekty, príspevok pri začatí podnikania...). Keďže dlhšie obdobie pôsobil v krajinách EÚ, ale aj v Južnej Amerike – Argentíne, porozprával študentom veľa zaujímavostí o týchto krajinách, napr. o ich ekonomickej situácii, o rozvoji cestovného ruchu, o živote bežných ľudí. Študentov zaujalo hlavne jeho rozprávanie o jeho podnikateľských aktivitách v rámci  obchodu s kávou. Ich dodávateľmi sa stala rodinná firma v Kolumbii, ktorej vlastne týmto spôsobom pomáhajú zvýšiť životnú úroveň. Študenti sa dozvedeli, čo všetko je potrebné urobiť, aby sa tento produkt dostal z ďalekej Kolumbie na Slovensko. Porozprával im aj o svojej ďalšej  aktivite, ktorou je internetový obchod. Oboznámil študentov s postupom založenia tejto formy podnikania. Celá beseda prebiehala v neformálnej atmosfére, bola prepojená s rôznymi životnými skúsenosťami, ktoré by mohli napomôcť mladým ľuďom pri rozhodovaní o tom, či začať alebo nezačať podnikať.  Beseda bola prínosom hlavne v tom, že poskytla množstvo užitočných informácií, ktoré môžu študenti využiť v rámci predmetov ekonomika, cestovný ruch, cvičná firma, geografia cestovného ruchu, tovaroznalectvo. Bola aj ukážkou odhodlania, entuziazmu, kreativity, pozitívneho myslenia mladého človeka, ktorý si ide za svojim cieľom a mohol by byť vzorom pre mladú generáciu.

            Týmto sa chceme pánovi Branislavovi Tužinskému poďakovať za čas, ktorý  venoval našim študentom a prajeme mu veľa podnikateľských úspechov.

                                           Ing. Mária Lenčová, Ing. Erika Struhárová, učiteľky odborných predmetov

        • DOD Archív Kremnica
          • DOD Archív Kremnica

            21. 6. 2017

            DOD Archív Kremnica

            Dňa 15. júna 2017 sa žiaci I. A triedy zúčastnili Dňa otvorených dverí Archívu Kremnica, ktorý bol spojený s výstavou Remeslá, živnosti a priemysel v bývalých okresoch Kremnica a Nová Baňa.

            Po príchode do priestorov archívu nás privítali pracovníčky archívu a zapísali sme sa do knihy návštev a do kroniky. Potom sme prešli do priestorov bádateľne, kde mala pripravenú prednášku vedúca archívu PhDr. Valéria Solčániová, ktorá nám porozprávala o remeslách a živnostiach na území bývalých okresoch Kremnica a Nová Baňa. Po prednáške sme si pozreli vystavené ukážky vzácnych archívnych dokumentov a kníh, ako aj jednu z najvzácnejších listín - privilegovanú listinu uhorského kráľa Karola Róberta z Anjou, vydanú 17. novembra 1328, na základe ktorej vzniklo slobodné kráľovské mesto Kremnica a sú v nej určené prvé podmienky pre remeselníkov. Základom pre rozvoj remesiel v Novej Bani bola listina vydaná uhorským kráľom Ľudovítom I. Veľkým, ktorú sme tiež mali k nahliadnutiu.

            Po prednáške a prehliadke bádateľne si dievčatá vyskúšali písanie na retro písacích strojoch, písanie brkom a pečatenie listín. Zistili, že písať brkom nie je ľahké a ani čisté, o čom svedčili machule na papieri a špinavé prsty od atramentu.

            Na záver by som chcela poďakovať pracovníčkam Archívu Kremnica za vydarenú akciu a popriať im aj v rámci Medzinárodného dňa archivárov veľa úspechov v ich práci.

                                                                                                          RNDr. Michaela Kostelanská

        • EnglishGo!
          • EnglishGo!

            2. 6. 2017

            EnglishGo!

            Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom pripravili jedinečnú možnosť pre stredné školy a ich učiteľov jednoducho a zdarma rozšíriť a obohatiť možnosti výučby anglického jazyka prostredníctvom projektu EnglishGo. Stredná odborná škola obchodu a služieb a vyučujúce anglického jazyka sa tiež aktívne zapojili do projektu.

            Cieľom projektu je podpora a zvýšenie kvality výučby anglického jazyka využívaním moderných a inovatívnych prostriedkov, ktoré povedú žiaka k väčšej samostatnosti a aktívnosti. Výskumy a prax dokazujú, že používanie moderných metód výučby anglického jazyka v kombinácii s využitím IKT, vedie k značnému nárastu atraktivity a efektivity vyučovacej hodiny. Tým sa zvyšuje úroveň motivácie a žiaci rýchlejšie napredujú pri výučbe.

             Online materiály sú vhodné ako doplnok k akejkoľvek učebnici. Rozvíjajú jazykové kompetencie až do úrovne B2 a sú v súlade so Štátnym vzdelávacím programom. Sú nahovorené rodenými hovoriacimi, ich obsah je autentický a názorný. Každá lekcia obsahuje súbor interaktívnych aktivít a cvičení, ktoré rozvíjajú komunikačné jazykové kompetencie a zručnosti.

            Vzdelávacie materiály v rámci tohto projektu sú sprístupnené na vzdelávacom portáli anglictina.iedu.sk. Bližšie informácie o projekte EnglishGo môžete získať aj u Vašich vyučujúcich anglického jazyka.

                                                         Vedúca PK Jazyk a komunikácia, Mgr.Falatová Mária

        • Junior festival Ekotopfilm Envirofilm
          • Junior festival Ekotopfilm Envirofilm

            25. 5. 2017

            Junior festival Ekotopfilm Envirofilm

            Dňa 23. 05. 2017 sa študenti I. A, I. N a II. C triedy zúčastnili akcie  Junior festival Ekotopfilm Envirofilm, ktorá sa uskutočnila v priestoroch nákupného centra Europa SC v Banskej Bystrici. Je to medzinárodne uznávané a zameraním na  trvalo udržateľný rozvoj ojedinelé podujatie, ktoré si získalo vysoký odborný, ale i morálny kredit na celom svete.

            Program pre žiakov bol rozdelený do 3 blokov:

            1. blok tvoril filmový program. Žiaci si pozreli krátke inšpiratívne filmy, ktoré svojim príbehom a myšlienkou rozprávali mladej generácii posolstvá prírody, podpory ekológie a ochrany životného prostredia

            2. blok tvorila beseda o filmoch, kde žiaci rozprávali o svojich dojmoch z filmov

            3. blok tvorili sprievodné aktivity:

            • Nahmataj a uhádni“ - prostredníctvom hmatu žiaci spoznávali prírodu
            • „Nájdi súvislosti“ - enviroaktivita na hľadanie súvislostí medzi jednotlivými zložkami životného prostredia
            • „Je toľko vecí, ktoré nepotrebujeme!" - protiklady potrebných a nepotrebných vecí v súvislosti so zodpovedným správaním sa k svojmu okoliu
            • „Výpočet ekologickej stopy“ – každý žiak si mohol vypočítať vlastnú ekologickú stopu

            Ing. Erika Struhárová, RNDr. Michaela Kostelanská

        • Deň kariéry
          • Deň kariéry

            25. 5. 2017

            Deň kariéry

            Dňa 22. mája 2017 sa študentky III. A triedy študijného odboru obchod a podnikanie Sally Popracová a Petra Haringová zúčastnili workshopu pod názvom Deň kariéry – Career Day.  Uvedené podujatie pripravila nezisková organizácia JA Slovensko v spolupráci so spoločnosťou AT&T Global Network Services Slovakia.  Workshop bol zameraný na všeobecné princípy úspešného budovania si kariéry počnúc výberom školy, spôsobom a formou uchádzania sa o zamestnanie až po kariérny rast v zamestnaní. Počas celého dňa sa študentom venovali pracovníci zo spoločnosti AT&T, podelili sa s nimi o svoje skúsenosti z oblasti kariérneho plánovania a rastu. Workshop študentky veľmi zaujal, ďakujeme organizátorom za jeho zrealizovanie.

            Ing. Erika Struhárová, učiteľka odborných predmetov

        • O káve pri káve
          • O káve pri káve

            24. 5. 2017

            O káve pri káve

            V pondelok 22.5.2017, keď sa maturanti potili pri ústnej časti maturitnej skúšky, žiaci I. ročníka nadstavbového štúdia Spoločné stravovanie strávili pár príjemných chvíľ v miestnej novobanskej kaviarni Park Cafe.

            V rámci odborných predmetov si teoretické poznatky doplnili informáciami priamo z praxe. Pri šálke dobrej kávy, alebo limonády  sa nás ujala priamo majiteľka a vedúca v jednej osobe pani Helena Tichánková. V jej podaní sme si vypočuli zaujímavú a hlavne poučnú prednášku spojenú s besedou.

            V príjemnej atmosfére nás oboznámila s prevádzkou kaviarne, ale hlavne s kávou ako takou. Oboznámila nás, o odrodách kávy, spôsobe praženia a druhoch podávaných káv. Vieme už, že pripraviť šálku kvalitnej kávy je hotové umenie a jej kvalita závisí od mnohých faktorov  ako sú odroda, praženie, hrúbka mletia, spôsob prípravy, druh nápoja, ale aj spôsob podávania. Dozvedeli sme sa o základných rozdieloch medzi jednotlivými druhmi ako sú Caffé Latte, Cappuccino, Caffé Americano, Espresso, Turecká, či zalievaná káva. 

            V závere, keď sme dopíjali naše skvelé nápoje a zároveň besedovali o rozličných zaujímavostiach, dozvedeli sme sa aj niekoľko užitočných informácií o čaji a jeho príprave.

            Povzbudení dobrou kávou a s dobrým pocitom, že naučiť sa niečo nové, sa dá aj v príjemnej atmosfére mimo školy sme  sa rozlúčili a vykročili do pekného slnečného dňa.

            Touto cestou ešte raz ďakujeme p. Helene Tichánkovej za zaujímavú besedu a prajeme veľa úspechov.

                                                           Ing. Katarína Garajová, učiteľka odborných premetov

        • Praktická maturita na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani
          • Praktická maturita na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani

            19. 5. 2017

            Praktická maturita na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani

            V dňoch 11. a 12. apríla 2017 prebiehala praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky v študijnom odbore obchod a podnikanie ako aj v študijnom odbore podnikanie v remeslách a službách.

             Žiaci študijného odboru obchod a podnikanie riešili komplexný príklad,  preukázali svoje vedomosti  a zručnosti z účtovníctva, ekonomiky, obchodnej korešpondencie a informatiky. Počas 8 hodín trvania praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky museli založiť firmu, zaúčtovať jednotlivé účtovné prípady, vyhotoviť účtovnú uzávierku a vytlačiť príslušné doklady.  V ďalšej  časti maturitnej skúšky bolo potrebné vyriešiť ekonomické zadania, vypracovať rôzne obchodné písomnosti, vykalkulovať cenu zájazdu, výrobku atď.

            Väčšina úloh bola riešená v programoch firmy Kros, skúsenosti s ktorými sú požadované   v súčasnosti viacerými zamestnávateľmi. 

            Študenti sa s programami  firmy Kros stretávajú už od druhého ročníka na hodinách predmetu Ekonomické cvičenia, pokračujú v treťom ročníku na predmete Cvičná firma, vo štvrtom ročníku na hodinách predmetov Seminár z účtovníctva, Daňové praktikum a Informatika v podnikaní.  

            Firma Kros, a.s., poskytuje školám, ktoré sú zapojené v projekte Podpora škôl zaujímavý bonus – Certifikát KROS. Ide o certifikát pre úspešných a nadaných študentov, ktorí maturovali v programoch KROS (ALFA plus – jednoduché účtovníctvo, OLYMP – mzdy a personalistika, OMEGA – podvojné účtovníctvo)

            Certifikát deklaruje, že jeho majiteľ úspešne zložil praktickú maturitnú skúšku alebo obdobným spôsobom boli preverené jeho znalosti v danom programe. Držiteľ certifikátu vie program ovládať a pracovať s ním. Certifikát získavajú iba tí žiaci, ktorí dosiahli z maturitnej skúšky v programe známku 1 (výborný) alebo 2 (chválitebný).

            Študenti získavajú týmto certifikátom niečo navyše, niečo, čo im pomôže pri hľadaní zamestnania. Certifikát je známkou prestíže a zlepšuje pozíciu študentov na trhu práce.

            Ing. Erika Struhárová, učiteľka odborných ekonomických predmetov

        • Najvýznamnejšie vulkanické explózie v dejinách ľudstva a Zeme
          • Najvýznamnejšie vulkanické explózie v dejinách ľudstva a Zeme

            19. 5. 2017

            Najvýznamnejšie vulkanické explózie v dejinách ľudstva a Zeme


            Dňa 27. apríla sa v Pohronskom múzeu konala prednáška s RNDr. Ladislavom Šimonom, PhD. na tému: Najvýznamnejšie vulkanické explózie v dejinách ľudstva a Zeme. Pohronské múzeum spolupracuje s autorom od roku 1995, od kedy Šimon skúmal najmladšiu sopku v strednej Európe – Pútikov vŕšok (jediná vulkanologická expozícia na Slovensku). Ladislav Šimon je predsedom Slovenskej geologickej spoločnosti a zároveň dlhoročným pracovníkom Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave. Je autorom mnohých odborných článkov a publikácií.

            Tejto prednášky spojenej s prezentáciou najväčších vulkánov sme sa zúčastnili v rámci predmetu cestovný ruch s triedou III. A.  Prezentácia bola veľmi zaujímavá, ba až hrozivá, keď si uvedomíme silu prírody.

            Chcem podotknúť, že naša študentka Nikola Hossová spracovala tému najmladšej sopky v Európe Putikov Vršok, ktorá sa nachádza v lokalite Tekovskej Breznice. S touto prácou s názvom „Príbeh mladej slečny“, reprezentovala školu v Stredoškolskej odbornej činnosti, kde v krajskom kole získala 1. miesto a v celoslovenskom kole 4. miesto.

            Taktiež sa zúčastnila súťaže, ktorú organizuje JA Slovensko n.o., s názvom „Môj nápad pre región“, kde tiež získala 1. Miesto v regionálnom kole s postupom do celoslovenského finále.

            Na záver len toľko, že sa tešíme na ďalšie zaujímavé podujatia v Pohronskom múzeu v Novej Bani.

                                                                                                      Ing. Lenčová Mária

        • Náučný chodník Zbojnícke studničky
          • Náučný chodník Zbojnícke studničky

            19. 5. 2017

            Náučný chodník Zbojnícke studničky

            Dňa 10. mája sme sa na pozvanie OOCR REGIÓN GRON zúčastnili natáčania Televíkendu, so zameraním na nový náučný chodník v Novej Bani „Zbojnícke studničky.“ A tak sme so študentkami III. A triedy – Peťou Haringovou, Slávkou Kekéšiovou, a študentkami I. A triedy Leou Haringovou, Kristínou Mištíkovou vybrali spolu s redaktorkou RTVS, kameramanom a pracovníčkami OOCR Mgr. Žofiou Hanusovou a Bc.  Máriou Sitárovou  na potulky po „Zbojníckych studničkách.“ Zoznámili sme sa s celou trasou, dozvedeli sa zaujímavé informácie, ale hlavne strávili sme krásny deň v prírode, v dobrej pohode a so zaujímavými ľuďmi. Okolie Novej Bane je naozaj prekrásne a možno si to my bančania, ani neuvedomujeme a častokrát možno ani nevážime. Pre nás všetkých to bola zaujímavá aktivita, keďže na našej škole sa vyučujú predmety  cestovný ruch, technika cestovného ruchu, podnikanie v cestovnom ruchu a geografia CR.

            Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu OOCR REGÓN GRON a radi sa znovu zúčastníme takýchto pekných podujatí.

                                                           Ing. Lenčová Mária, učiteľka odborných predmetov

        • Deň rozlúčky.
          • Deň rozlúčky.

            19. 5. 2017

            Deň rozlúčky.

            Po rokoch strávených na strednej škole, nastal čas rozlúčky s našimi maturantmi.  V jeden pekný  májový deň, všetci slávnostne naladení, s kyticami kvetov sme si povedali slová, ktoré dotvárajú tento slávnostný okamih.  

            „Už nastal čas, ten jediný zastaviť sa nedá,

            chveje sa hlas, ako kŕdeľ, rozpŕchne sa trieda“

            Čo nepovedia slová, vyjadrí stisk dvoch rúk,

            Možno slza, možno úsmev na perách .....

            Bola to trieda IV. A – študijný odbor obchod a podnikanie  a trieda II. N – študijný odbor podnikanie v remeslách a službách.

                  V rámci rozlúčky sa prihovorili žiakom  riaditeľ školy Ing. Jozef Koperdák, zástupkyňa riaditeľa školy Mgr. Janka Káčerová a triedna učiteľka Ing. Mária Lenčová. Poďakovali sa žiakom za reprezentáciu školy na rôznych podujatiach, olympiádach, vedomostných, výtvarných a športových súťažiach a zapojenie sa do rôznych programov a projektov.

                  Následne ocenila Ing. Erika  Struhárová študentky, ktoré pracovali v programoch KROS a aj v týchto programoch maturovali.

                 Triedni učitelia jednotlivých tried vyhlásili a ocenili študentky, ktoré dosiahli počas štúdia vynikajúce výsledky a reprezentovali školu -  Paulína Beňová, Aneta Jacková, Vanesa Kotrá, Ivana Kalafúsová, Patrícia Rákoczyová, Kristína Cibiriová, Kristína Beňová.

               Všetkým prajeme veľa úspechov na maturitnej skúške, v ďalšom štúdiu na vysokých školách , pri hľadaní  nového zamestnania i v osobnom živote.

                                                                                                          Ing. Lenčová, Mgr. Káčerová

        • Mladý tvorca 2017
          • Mladý tvorca 2017

            5. 5. 2017

            Mladý tvorca 2017

            Stredná odborná škola obchodu a služieb sa v dňoch 26.4.2017-28.4.2017 zúčastnila výstavy Mladý tvorca 2017, konanej pod záštitou predsedu vlády SR Róberta Fica a Ministerstva hospodárstva SR.  Bol to už 25. ročník celoštátnej prezentačnej výstavy stredných odborných škôl a stredísk praktického vyučovania. Na výstave sa zúčastnilo 118 škôl zo Slovenska, ale aj z Českej republiky.  

            Cieľom tejto výstavy je podporiť stredoškolské odborné vzdelávanie, najmä systém rozbiehajúceho sa duálneho vzdelávania. Ide o vytvorenie priestoru pre nadviazanie, resp. prehĺbenie spolupráce stredných odborných škôl so zamestnávateľmi, zamestnávateľskými zväzmi a profesijnými združeniami. Rodičom a žiakom základných škôl poskytuje väčší prehľad o profilácii škôl s cieľom nasmerovať ich na učebné a študijné odbory a povolania žiadané trhom práce, motivovať mladých ľudí ku súťaživosti, kreativite, inováciám a kvalite a podporiť záujem mladých ľudí o podnikanie.

            Výstava bola spojená s veľtrhom práce „JOB EXPO 2017“ a s množstvom sprievodných podujatí – ukážky tradičných ľudových remesiel, cvičné firmy, ukážky zásahov policajných, hasičských a vojenských zložiek, súťaže pre študentov, seminár s panelovou diskusiou k duálnemu vzdelávaniu.  Na výstave sme propagovali našu školu, študijné a učebné odbory, projekty, školské i mimoškolské aktivity, ale i naše mesto.

            Keďže mesto Nová Baňa má bohatú banícku históriu a  tento rok sa v našom meste bude konať stretnutie banských miest a obcí Slovenska, rozhodli sme sa pripraviť prezentačný stánok práve v tomto duchu.  V stánku sme ponúkali  pekárske výrobky, ktoré nám pripravili majstri odbornej výchovy. Študenti Matej Meliš a Adam Marszinski zaujali návštevníkov miešanými nápojmi a v stánku im pomáhali Natália Hollá a Anežka Šipikalová.

            Počas týchto troch dní sme sa znova po roku stretli s minuloročnými vystavovateľmi, ale nadviazali sme aj nové kontakty, získali nové podnety a nápady do ďalšej práce.

            Touto cestou sa chceme poďakovať  mestu Nová Baňa, Komisii kultúry, vzdelávania, mládeže a športu  za finančnú podporu pri zrealizovaní tejto akcie, ako aj za zapožičanie typických baníckych krojov, pani Silvii Ďatkovej za výrobu propagačných materiálov, ďalej pani Janke Benčaťovej – IN MODA za zapožičanie figurín, pani Anne Makovickej – Kvetinárstvo za kvetinovú výzdobu a zapožičanie rekvizít.

            No a ako sa nám na tejto výstave darí, sa prišli presvedčiť a podporiť nás aj žiaci našej školy, prezreli si prezentácie jednotlivých škôl a navštívili aj veľtrh práce JOB EXPO.

            Veríme, že sme dôstojne reprezentovali nielen Strednú odbornú školu obchodu a služieb, ale i mesto Nová Baňa.

            Ing. Struhárová Erika, učiteľka odborných predmetov

            (foto vo fotoalbume)

        • Ponuka štúdia  v školskom roku 2017/2018
          • Ponuka štúdia v školskom roku 2017/2018

            24. 4. 2017

            Stredná odborná škola obchodu a služieb v Novej Bani

            ponúka nasledovné študijné a učebné odbory v školskom roku 2017/2018

            Študijné odbory:

            kód:                               názov:                                    

            6352 M                           obchod a podnikanie

            Učebné odbory:                                                                          

            2956 H                              mäsiar kuchár  experiment

            6445 H                              kuchár                                                     

            6489 H                              hostinský, hostinská                               

            2466 H 02                        mechanik opravár -  stroje a zariadenia

                            3661 H                              murár                                                                                  

            Nadstavbové odbory:

            6403 L                               podnikanie v remeslách a službách

            6421 L                               spoločné stravovanie

            Dvojročné odbory ( pre žiakov s neukončeným základným vzdelaním):

            2982 F                               potravinárska výroba

                            3686 F                               stavebná výroba

             

            Kontakt:        Stredná odborná škola obchodu a služieb, Osvety 17, 968 01  Nová Baňa

            Tel. č.:           045/68 55 585, 0905 493 007

                                 www.sosnb.sk