• Učím sa to, čo budem potrebovať.

    • Aktuality

      Čo je u nás nové
      • Svetový deň sporenia
        • Svetový deň sporenia

        • 4. 11. 2016
        • Svetový deň sporenia

          Svetový deň sporenia bol vyhlásený na 1. medzinárodnom bankovníckom kongrese

          v Miláne v októbri 1924. V roku 1989 ho schválilo chválilo OSN.

          Hlavným cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o význame úspor pre domácnosti a ekonomiku krajiny. Úspory sú dôležitým prvkom v boji proti chudobe a prvkom sociálneho a ekonomického pokroku.

          Tento deň si pripomíname 31. októbra.

          Sporenie  má na Slovensku podobne ako v ďalších krajinách sveta dlhoročnú tradíciu.

          Bohatstvo sa začína prvou mincou vhodenou do pokladničky. Aj keď toto tvrdenie zdá sa byť na prvý pohľad banálne, je pravdivé. Napriek svetovej finančnej kríze ostalo tradičné sporenie vo svete populárne, zmenila sa však jeho koncepcia. Ľudia dnes už začínajú sporiť, myslia na situácie, ktoré ich môžu v živote zasiahnuť a zameriavajú sa na konkrétne ciele napr. na sporenie na dôchodok, alebo stavebné sporenie a pod.

          V podstate jednoduchá myšlienka odkladať si nevysoké sumy na vkladnú knižku či účet má v súčasnosti hlboký vplyv na ekonomický rozvoj aj na finančné zabezpečenie jedinca.

          V našej škole sme si tento deň pripomenuli rozhlasovou reláciou, kvízom zameraným na túto problematiku a výstavkou propagačných materiálov bankových subjektov v priestoroch školy, ktoré si mohli študenti preštudovať. Touto cestou sa chcem poďakovať pani Zimermanovej obchodnej zástupkyni PSS, ktorá podporila túto našu aktivitu jednak propagačnými materiálmi a  perami, ktoré si každý účastník kvízu odniesol.

          Výsledky boli nasledovné:

          1. Veronika Kosejová – 34 bodov, III. A

                    Ľubica Beňová – 34 bodov, III. A

          1. Aneta Jacková – 33 bodov, IV. A
          2. Lucia Luptáková – 31 bodov, IV. A
          3. Patrícia Rákoczyová – 30 bodov, IV.A
          4. Patrik Podrásky – 30 bodov, III.A
          5. Anežka Šipikalová – 28 bodov, I.A
          6. Erik Nemec – 28 bodov, III. A
          7. Simona Brodzianska – 27 bodov, I.A
          8. Ivana Kalafúsová – 25 bodov, IV. A
          9.  Kristína Mištíková – 25 bodov, I.A
          10.  Ján Hudec – 25 bodov, III. A
          11.  Petra Haringová – 19 bodov, III. A

               Všetkým zástupcom tried ďakujeme za účasť!

           

                                                         Ing. Mária Lenčová, koordinátor finančnej gramotnosti

      • Medzinárodný deň školských knižníc  na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani
        • Medzinárodný deň školských knižníc na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani

        • 25. 10. 2016
        • Medzinárodný deň školských knižníc  na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani

               Medzinárodný deň školských knižníc ( International School Library Day ) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Wools, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva ( International Association od School Librarianship ), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne každý štvrtý októbrový pondelok. V tomto školskom roku  sa  Medzinárodným dňom školských knižníc  stal deň  24.10.2016.  Vyučujúce slovenského jazyka a literatúry Mgr. Veronika Prôčková a PaedDr. Slavomíra Gáborová pripravili pre  svojich žiakov  zaujímavý program, ktorý s Medzinárodným dňom školských knižníc súvisí.

             SOŠ obchodu a služieb sa každoročne zapája do celoslovenského projektu  Záložka do knihy spája slovenské školy.  V tomto školskom roku sa do projektu zapojilo 40 žiakov školy zo študijného odboru Obchod a podnikanie. Záložky sme vyrábali na hodinách slovenského jazyka a snažili sme sa do nich ukryť posolstvo z knihy, ktorú žiaci prečítali alebo poznali z hodín slovenského jazyka. Riadili sme sa  názvom projektu  Knihy rozprávajú príbehy, preto sme do záložiek napísali krátky veršík, ktoré danú knihu vystihuje. Vyrobené záložky sme poslali svojej partnerskej škole, ktorou bola SOŠ polytechnická v Nitre, do balíka sme pribalili  aj propagačné materiály školy. Z partnerskej školy nám poslali záložky a malé kovové smajlíky, ktoré vyrobili  žiaci na odbornom výcviku.

             Dňa 24. 10.2016 sme pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc pripravili pre žiakov sprievodné akcie, ktorými boli výstavka záložiek z partnerskej školyburza kníh, za ktoré žiaci zaplatili dobrovoľnú cenu. Ku každej knihe dostali ako darček záložku z partnerskej školy a vyškrabávaciu záložku Nomiland. Výťažok z burzy kníh sme venovali černošskému chlapčekovi z Rwandy, ktorého majú žiaci našej školy v adopcii už šiesty rok  prostredníctvom projektu Pallotínskych misionárov pod názvom Adopcia srdca.

             Vyvrcholením našich aktivít zameraných na podporu čítania a rozvoja čitateľskej gramotnosti bolo podujatie „ Dobehni si pre knihu“, ktoré sme zrealizovali v telocvični školy v spolupráci s Mgr. Pavlom Liptákom.  Žiaci z každej triedy mali zdolať prekážkovú dráhu a za odmenu dostali nové knihy, ktoré sme nakúpili za symbolické ceny v miestnom kníhkupectve. Súťažiacich povzbudzovali žiaci z ostatných tried spoločne so svojimi vyučujúcimi. Hravou a nenásilnou formou sa nám podarilo naplniť myšlienku Ministerstva školstva „Myslenie je pohyb“, ktorá je heslom roka 2016/2017 vyhláseného za rok čitateľskej gramotnosti. Súťaže sa zúčastnili nasledovní žiaci: Vanesa Kotra, Patrícia Majerčíková, Kristína Čulíková  zo 4.A, Simona Brodzianska, Lea Haringová, Anežka Šipikalová   z 1.A, Patrik Podrásky, Sally Popracová, Xénia Fulmeková z 3.A, Rozália Kováčová, Michal Šinkovič, Matej Goral z  1.D. Na prvých troch miestach sa umiestnili: Michal Šinkovič, Vanesa Kotra a Anežka Šipikalová . Všetci súťažiaci si odniesli knihu a prví traja aj sladkú odmenu.

                                                PaedDr. Slavomíra Gáborová , koordinátor čitateľskej gramotnosti 

      • Exkurzia v Banskej Bystrici
        • Exkurzia v Banskej Bystrici

        • 19. 10. 2016
        • Exkurzia v Banskej Bystrici

                    Dňa 18.10.2016 žiaci 1.A, 1.N., 3.A a 4. A triedy spoločne so svojimi vyučujúcimi navštívili Banskú Bystricu. Prvou zastávkou bola návšteva Štátnej opery v Banskej Bystrici, kde si pozreli baletné predstavenie Gypsy roots  - čili- cigánske korenie. Príbeh Gypsy roots odzrkadľuje súčasný spôsob života Rómov a odhaľuje dva svety - svet Rómov a svet civilizácie iných zvykov. Rómovi Čobanovi a dievčine bielej pleti Dare spoločenské predsudky bránia vo vzájomnej láske a dochádza k ostrým konfliktom medzi "čiernymi" a "bielymi". Neobyčajný kolorit predstavenia dotvára hudba svetoznámeho srbského skladateľa Gorana Bregoviča, ktorého  skladby plné vášní a etnického náboja patria v súčasnosti k najpočúvanejším na svete. Diváci ocenili búrlivým potleskom hlavne výkon Vladimíra Gončarova, sólistu Severočeského divadla opery a baletu z Ústí nad Labem v úlohe Čobana, za ktorú dostal v roku 2008 cenu Thálie.

                    Druhou zastávkou bola návšteva Pamätníka  SNP v Banskej Bystrici  a stálej expozície v Múzeu SNP, ktorá  je rozdelená do trinástich tematických celkov zachytávajúcich historický vývoj slovenských a svetových dejín najmä z obdobia 2. svetovej vojny a SNP. Výstavné panely obsahujú mapky, fotografie, autentické materiály, ako aj videoprojekcie a autentické dokumentárne filmy. Vďaka interaktívnej forme prezentácie obsahu sa expozícia  radí medzi najmodernejšie v Európe,  posilňuje u žiakov národné povedomie, ako aj  formovanie ich  postojov  a hodnotových názorov. 

                                                                PaedDr. Slavomíra Gáborová, Mgr. Mária Falatová

      • Hovorme o jedle
        • Hovorme o jedle

        • 18. 10. 2016
        • Hovorme o jedle

           

          Pri príležitosti Svetového dňa potravín  Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pripravila IV. ročník týždňa „HOVORME O JEDLE“ v termíne od 10. – 16.10.2016.  I keď všetky pripravované aktivity sú určené pre žiakov a učiteľov základných škôl v SR, boli sme aj my požiadaní o spoluprácu pri realizácii praktických odborných exkurzií.

          Praktické odborné exkurzie „Potraviny – základ života“  sú realizované v spolupráci so SOŠ so zameraním na vzdelávanie v oblasti potravinárskej výroby - pekárstvo, cukrárstvo, mäsiarstvo, lahôdkarstvo atď.Cieľom  je poskytnúť žiakom základných škôl možnosť dozvedieť sa množstvo zaujímavých informácií z potravinárskej výroby o surovinách,            z ktorých sa potraviny vyrábajú, spôsobe výroby, druhoch, vlastnostiach. Žiaci môžu vidieť, ako funguje potravinárska výroba a vyskúšať si prípravu niektorých potravinárskych výrobkov pod vedením majstrov odbornej výchovy pôsobiacich na stredných odborných školách zameraných na vzdelávanie v oblasti potravinárstva.

          Túto spoluprácu sme prijali a rozhodli sme sa žiakom základných škôl poskytnúť odbornú exkurziu na tému : ,,Zemiaky v regionálnej kuchyni“

          Našou úlohou bolo pre účastníkov praktickej odbornej exkurzie pripraviť prezentáciu podľa vybranej témy – Zemiaky v regionálnej kuchyni a zabezpečiť praktické ukážky výroby s možnosťou praktického vyskúšania si výroby.

          Účasť na praktickej odbornej exkurzii nám potvrdili 2 základné školy: Spojená škola Nová Baňa, ktorá nás navštívila dňa 13. októbra a o deň neskôr žiaci štvrtého ročníka zo Základnej školy z Hliníka nad Hronom.

          V prvej časti exkurzie Ing. Garajová pripravila pre žiakov v prezentáciu, kde ich oboznámila s históriou zemiakov a zemiakových jedál na Slovensku a zároveň prostredníctvom videí im priblížila prípravu tradičných zemiakových regionálnych jedál.

          V druhej časti sa žiaci presunuli do cvičnej kuchyne , kde ich už čakali majsterky odborného výcviku Bc. Kvaššayová a Bc.Forgáčová s pripraveným zemiakovým cestom na prípravu zemiakových lokší a zemiakových šúľancov. Najskôr im vysvetlili technologický postup prípravy a potom sa deti s veľkým nadšením  aktívne zapojili do prípravy týchto jedál. Usilovne vaľkali, šúľali a táto ich snaha bola ocenená chutnými,  vlastnoručne vyrobenými jedlami – omastenými zemiakovými lokšami a zemiakovými šúľancami s makom.

          Deti si nielen pochutili, ale v ich očiach sme videli radosť z dobre vykonanej práce a z nového zážitku.

          Verím, že práve takýto druh zážitkového učenia má svoj význam, a daná odborná exkurzia splnila svoj cieľ. 

                                                                     Ing. Katarína Garajová, učiteľka odborných predmetov

      • Návšteva Domova dôchodcov v Novej Bani
        • Návšteva Domova dôchodcov v Novej Bani

        • 17. 10. 2016
        • Návšteva Domova dôchodcov v Novej Bani

          V piatok 14. októbra 2016 členovia žiackej školskej rady v spolupráci s PaedDr. Slavomírou Gáborovou, usporiadali malú slávnosť pri príležitosti mesiaca úcty k starším.

          Navštívili sme Domov dôchodcov v Novej Bani. Na túto návštevu sme sa veľmi tešili, veď sami máme doma starých rodičov a vieme, akí sú vďační za milý úsmev, pekné slovo...  Zvedavé pohľady starčekov smerovali k nám a my sme do nášho programu vložili všetko, len aby sme im túto chvíľu spríjemnili a sprostredkovali čo najkrajší zážitok.   Potešili sme ich ľudovou hudbou v podaní našej bývalej žiačky Michaely Trnkovej, ktorú sprevádzali v novobanských ľudových krojoch Sally Popracová, Xénia Fulmeková, Bronislava Beniaková, Patrik Podrásky a Viliam Búry.

          Veríme, že sme im týmto programom spríjemnili ich dlhé chvíle a potešili ich drobným darčekom, ktorý pripravili naši šikovní žiaci pod vedením majstrov odborného výcviku. V duši nás hrial dobrý pocit, že sme aspoň trošku našich starkých rozveselili, že si s nami zaspievali  a tak im spríjemnili jeseň života. 

                                                                                                                          Ing. Erika Struhárová,  koordinátor ŽŠR

      • Svetový deň cestovného ruchu
        • Svetový deň cestovného ruchu

        • 6. 10. 2016
        • Svetový deň cestovného ruchu

          Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu sme pre študentov  pripravili zaujímavý kvíz z oblasti cestovného ruchu, do ktorého sa zapojili študenti III. A  a II. N triedy. Na hodinách odborného predmetu cestovný ruch študenti pracovali s modernou interaktívnou cvičebnicou, kde  riešili úlohy  zamerané na túto problematiku. Taktiež bola odvysielaná relácia v školskom rozhlase, v ktorej sa študentom pripomenul tento svetový deň. V mesiaci október plánujeme odborné exkurzie zamerané na spoznávanie kultúrno-historických pamiatok regiónu GRON a aj takýmto spôsobom prepojiť teóriu s praxou.

                                                   Ing. E. Struhárová, Ing. M. Lenčová, učiteľky odborných predmetov

      • Finančná gramotnosť
        • Finančná gramotnosť

        • 6. 10. 2016
        •          Finančná gramotnosť je v súčasnosti významnou oblasťou  vzdelávania mladých ľudí. A tak sa aj naši študenti  zapojili do celoslovenského testovania finančnej gramotnosti. Ich úlohou bolo vypracovať  zadania  z finančnej oblasti. Otázky sa týkali bankovej sústavy, investovania, stavebného sporenia, možností získavania úverov, pôžičiek, výpočtu úrokov, lízingu, všeobecného rozhľadu v oblasti financií a pod.

          Aj takýmto spôsobom si  študenti rozvíjajú vedomosti z oblasti finančného vzdelávania.  V rámci SR sa naša škola umiestnila na veľmi peknom 9. mieste s úspešnosťou  60,42 %.

          Samozrejme je ešte potrebné získať veľa vedomostí, aby sme mohli povedať „že sme finančne gramotní“.

             Stredne_skoly__financna_gramotnost_2016.pdf

                                                                         Ing. Mária Lenčová

      • Zistite sami, ako ste na tom s jazykovými zručnosťami
      • 26.September - Európsky deň jazykov
        • 26.September - Európsky deň jazykov

        • 26. 9. 2016
        • 26.September - Európsky deň jazykov

          26. september je od roku 2001 venovaný oslave európskych jazykov. Európska únia disponuje skutočným jazykovým bohatstvom: používa sa v nej 23 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov pôvodných komunít. Nesmieme zabudnúť ani na jazyky, ktorými hovoria občania pochádzajúci z iných krajín.

          Cieľom Európskeho dňa jazykov je pripomínať si význam jazykového vzdelávania, dôležitosť podpory celoživotného vzdelávania v oblasti jazykov, ako aj zvyšovania povedomia o jazykoch Európy.

          Podpredseda komisie zodpovedný za podnikanie a priemysel Günter Verheugen tiež uviedol: „Na to, aby európska spoločnosť mohla v plnej miere využiť výhody globalizovaného sveta, bude nevyhnutné investovať do jazykových zručností a riadiť rozmanitosť. Rozmanité jazykové zručnosti umožňujú komunikáciu, porozumenie a nachádzanie nových riešení. Je nejvyšší čas, aby systémy vzdelávania a odbornej prípravy tieto potreby zohľadnili a každému

          človeku umožnili získať širokú škálu zručností. Naša spoločnosť viac než kedykoľvek predtým potrebuje aktívnu podporu medzikultúrnych výmen a cezhraničnej spolupráce.“

          Ako sa učiť cudzie jazyky

          • Učenie sa cudzieho jazyka berte ako svoju obľúbenú aktivitu, na ktorú si vyhradíte určitý čas. 
          • Napíšte si, čo chcete vo vami vybranom cudzom jazyku dosiahnuť, napr. plynulo komunikovať v každodenných situáciách, či v pracovnej sfére, alebo získať certifikát...
          • Študovať začnite hneď, ako ste sa rozhodli.
          • Venujte sa cudziemu jazyku aspoň 15 minút denne. Častejší kontakt s jazykom prináša oveľa lepšie výsledky ako viachodinové nárazové štúdium.
          • Využívajte každú možnosť, kedy ste s daným jazykom v kontakte. Čítajte cudzojazyčné knižky, texty napr. na internete, či pri nakupovaní na tovare, pozerajte cudzojazyčné televízne kanály alebo filmy, počúvajte nahrávky, pesničky, nastavte si mobil v cudzojazyčnom menu, píšte si napríklad zoznam na nákupy v cudzom jazyku...
          • Rozprávajte čo najčastejšie, nehanbite sa hovoriť a neobávajte sa, že robíte chyby. Neustálym precvičovaním ich odstránite.
          • Nesústreďujte sa na preklad každého slova, podstatnejšie je pochopiť obsah a zmysel vety.
          • Slovíčka sa učte v kontexte, vo frázach, situáciách, s obrázkami apod., nie izolovane memorovaním.
          • Nevzdávajte sa a pozitívne sa motivujte úspechmi, ktoré ste už v jazyku dosiahli.
          • Ak navštevujete jazykový kurz, poctivo choďte na každú hodinu. Neulievajte sa kvôli tomu, že prší, je zima alebo je krásne slnečno apod. a Vy ste lenivý/á ísť na hodinu.
          • Naučte sa manažovať svoj čas, aby ste nevymeškávali hodiny. Ak navštevujete skupinový kurz, škodíte tým nielen sebe aj spolužiakom, lebo zmeškané učivo sa ťažko dobieha.
          • Ak navštevujete individuálny kurz a namiesto ôsmich hodín mesačne dokážete ísť na dve, pokrok v jazyku nedosiahnete nijakou metódou a s nijakým lektorom.  
          • Pre napredovanie v jazyku si vyberte kurz s frekvenciou hodín minimálne dvakrát do týždňa.
          • Pochváľte sami seba a nezabúdajte, že sa učíte kvôli sebe

          V školskom roku 2016/2017 na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v ponuke krúžkov si môžete nájsť nasledovné jazykové krúžky, kde si môžete zdokonaliť v jazykoch alebo sa naučiť aj základy iného cudzieho jazyka:

          -  Príprava na Maturitnú skúšku  z anglického jazyka  : PaedDr. Gáborová,

          -   Príprava na Maturitnú skúšku  z nemeckého jazyka: Mgr. Prôčková

           - Anglický s úsmevom: Mgr. Falatová

          -  Rozhlasový krúžok : PedDr.Gáborová

          Ďalšie informácie si môžete získať u vašich vyučujúcich cudzieho jazyka.

           

                                                                     Mgr. Mária Falatová, vedúca PK jazyk a komunikácia
           

      • Vyhodnotenie najlepších žiakov novobanských škôl v školskom roku 2015/2016
        • Vyhodnotenie najlepších žiakov novobanských škôl v školskom roku 2015/2016

        • 23. 6. 2016
        • Vyhodnotenie najlepších žiakov novobanských škôl v školskom roku 2015/2016

             Dňa 16.6.2016 sa vo veľkej zasadačke MsÚ v Novej Bani uskutočnilo slávnostné podujatie pod názvom „ Vyhodnotenie najlepších žiakov a študentov novobanských škôl v školskom roku 2015/2016.“  Na slávnostnom podujatí sa zúčastnili žiaci materských škôl, základných škôl a stredných škôl z Novej Bane, ktorí reprezentovali školy na obvodnej, okresnej, krajskej a celoslovenskej úrovni, ako aj pedagógovia, ktorí sa podieľali na ich príprave. Mestský úrad Nová Baňa pripravil všetkým zúčastneným krátky kultúrny program a pekné ocenenia.

             SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani zatupovali dvaja šikovní študenti, Nikola Hossová zo 4. A triedy v študijnom odbore Obchod a podnikanie  a Matej  Meliš z 3. C triedy v učebnom odbore Kuchár. Študentov pripravovali PaedDr. Slavomíra Gáborová a Bc. Andrea Kvaššayová.

             Nikola Hossová  sa zúčastnila Krajského kola Olympiády ľudských práv, kde obsadila 2. miesto s postupom do celoslovenského kola, ktoré sa konalo v Modre. Nikola dosahovala výborné študijné výsledky a zapájala sa do mimoškolských aktivít, preto sa stala našou najlepšou študentkou v tomto školskom roku.

             Matej Meliš sa zúčastnil 5. ročníka barmanskej súťaže o putovný pohár predsedu Trnavského samosprávneho kraja, kde sa v celkovom hodnotení umiestnil na 2. mieste a celoslovenskej  barmanskej súťaže MONIN CUP  v Bratislave. 

             Obidvom študentom srdečne blahoželáme, Nikole prajeme veľa úspechov počas štúdia na vysokej škole a Matejovi prajme úspechy v nadstavbovom štúdiu na našej škole.

                                                                   PaedDr. Slavomíra Gáborová a Bc. Andrea Kvaššayová

      • Korešpondenčná súťaž zo slovenského jazyka a literatúry
        • Korešpondenčná súťaž zo slovenského jazyka a literatúry

        • 13. 5. 2016
        • Korešpondenčná súťaž zo slovenského jazyka a literatúry

          V školskom roku 2015/2016 pripravilo CVČ – JUNIOR v Banskej Bystrici korešpondenčnú súťaž zo slovenského jazyka a literatúry pod názvom SLOVENČINÁRIK, do ktorej sa zapojila aj SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani. Z našej školy sa zapojilo päť riešiteľov:

          1. Vanesa Kotra – 3.A

          2. Ivana Luptáková – 3.A

          3. Aneta Jacková – 3.A

          4. Patrícia Rákoczyová – 3.A

          5. Lucia Luptáková – 3.A

           Úlohy korešpondenčnej súťaže sú rozdelené do dvoch kôl v mesiacoch október 2015 až máj 2016. V júni  bude súťaž vyhodnotená a traja najlepší riešitelia budú odmenení finančnými poukážkami. Úlohy sa posielajú do jednotlivých  škôl a študenti odpovedajú písomne. Ich úlohou bolo vyriešiť zadania 1. kola a 2. kola  zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré mali zaslať do 13.5. 2016  na adresu  Centra voľného času JUNIOR v Banskej Bystrici.

          Veríme, že študenti budú pokračovať aj v budúcom školskom a aj takouto formou sa u nich prehĺbi záujem o slovenský jazyka a literatúru.

                                                                                                      PaedDr. Slavomíra Gáborová

      • Poďakovanie našej najlepšej žiačke školy
        • Poďakovanie našej najlepšej žiačke školy

        • 13. 5. 2016
        • Poďakovanie našej najlepšej žiačke školy

             Dňa 13.5. 2016 nastal čas rozlúčky so  žiakmi  maturitných ročníkov študijných  odborov   Obchod a podnikanie a Podnikanie v remeslách a službách  SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani. Škola sa obliekla do slávnostného šatu a pedagógovia  a mladší spolužiaci sa zhromaždili v slávnostne vyzdobenej triede, aby sa poďakovali našim štvrtákom za ich dôstojnú reprezentáciu školy na rôznych školských a mimoškolských aktivitách a ocenili úspešných žiakov za ich usilovnú prácu. 

             Najlepšou žiačkou školy sa stala Nikola Hossová zo IV. A triedy študijného odboru Obchod a podnikanie, ktorá dosahovala výborné študijné výsledky počas štyroch rokov štúdia a zapájala sa do rôznych  školských a mimoškolských podujatí.

               Medzi najväčšie úspechy Nikoly Hossovej patrí účasť v Stredoškolskej odbornej činnosti s prácou „Príbeh mladej slečny“, kde verejnosti priblížila najmladšiu sopku , ktorá sa nachádza v Tekovskej Breznici. Nikola s prácou obsadila 1. miesto na krajskom kole v roku 2015 a 4.  miesto na celoslovenskom kole v Piešťanoch.  

              V rámci odborných predmetov  sa Nikola Hossová zúčastnila aj krajského kola súťaže  „Môj nápad pre región“, kde obsadila 1.  miesto a postúpila do celoslovenského kola v roku 2014.

             Nikola Hossová sa však zaujímala aj o humanitné vedy a otázky ľudských práv a pravidelne sa zúčastňovala školských kôl Olympiády ľudských práv. Každým rokom sa zlepšovala a  školu reprezentovala na vysokej úrovni. V roku 2015 sa umiestnila na 8. mieste na krajskom kole Olympiády ľudských práv a v roku 2016 sa  umiestnila na 2. mieste na krajskom kole Olympiády ľudských práv s postupom do celoslovenského kola súťaže, ktoré sa konalo v Modre.

             Nikola bola veľmi všestranná aj v športových súťažiach a školu reprezentovala v obvodných a okresných kolách atletických podujatí, ako aj v stolnom tenise. Dobrovoľne pôsobila aj v Požiarnickom zbore  v obci  Brehy.

             Našej najlepšej študentke by sme sa chceli poďakovať v mene celého pedagogického zboru a popriať jej veľa úspechov pri maturitách, ako aj v ďalšom štúdiu na vysokej škole.

                                    PaedDr. Slavomíra Gáborová , SOŠ obchodu a služieb Nová Baňa

      • Exkurzia v pivovare Steiger  vo Vyhniach
        • Exkurzia v pivovare Steiger  vo Vyhniach

        • 4. 5. 2016
        • Exkurzia v pivovare Steiger  vo Vyhniach

          Dňa 21. apríla 2016 sa študenti tretieho a druhého ročníka učebného odboru kuchár zúčastnili odbornej exkurzie vo Vyhniach, aby si svoje teoretické vedomosti doplnili poznatkami priamo z praxe.

          Navštívili pivovar Steiger, kde nám bol odprezentovaný celý priebeh výroby piva. Súčasťou exkurzie bola aj prezentácia priestorov pivovaru a vysvetlenie procesu varenia a kvasenia piva našou sprievodkyňou. Dozvedeli sme sa, že pivovar Steiger bol prvý na Slovensku. Vypočuli sme si jeho históriu vrátane rôznych zaujímavostí. Videli sme varnú miestnosť, ležiacke pivnice, kde pivo kvasí a zreje a kde sme mali možnosť ochutnať kvasinkové  nepasterizované pivo priamo zo sudov.  Neskôr sme sa presunuli do baliacej a plniacej miestnosti. Pásová linka bola síce mimo prevádzky z revíznych dôvodov, ale o to lepšie nám bol demonštrovaný proces plnenia, pasterizovania, uzatvárania a etiketovania sudov a fliaš  pivom. Z výrobne sme sa všetci premiestnili do prezentačnej pivovarskej miestnosti, kde sme mali ochutnávku nealkoholického tmavého piva Radler.

          Exkurzia bola pre nás zaujímavá a dozvedeli sme sa veľa dôležitých informácií.

                                                                      Ing. Katarína Garajová, učiteľka odborných predmetov

      • Výstava „Mladý tvorca 2016“
        • Výstava „Mladý tvorca 2016“

        • 4. 5. 2016
        •  Výstava „Mladý tvorca 2016“

          Stredná odborná škola obchodu a služieb sa v dňoch 26.-28.4.2016 zúčastnila „Výstavy Mladý Tvorca 2016“ v Nitre, ktorá sa konala pod záštitou prezidenta SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

          Bol to už  24. ročník celoštátnej prezentačnej výstavy stredných odborných škôl a stredísk praktického vyučovania nielen zo Slovenska ale i z Českej republiky.   Cieľom výstavy bolo propagovať odbornú činnosť stredných škôl na previazanosť podnikateľského prostredia s trhom práce a inšpirovať žiakov základných škôl pri výbere budúceho povolania, možnosť získať prehľad o najžiadanejších profesiách na Slovensku aj v zahraničí. Výstava bola spojená s Veľtrhom práce  JOB-EXPO  2016,  s Medzinárodnou prehliadkou ľudových umeleckých remesiel a s množstvom sprievodných podujatí. /interaktívne súťaže pre žiakov ZŠ a SŠ v IT zručnostiach, tvorivé dielne pre návštevníkov, pracovné workshopy, cvičné firmy, prezentácia policajných, hasičských a vojenských zložiek, seminár pre výchovných poradcov, súťaže pre učiteľov i študentov/.  V rámci tejto výstavy sme propagovali  nielen našu školu, študijné a učebné odbory, projekty, školské i mimoškolské aktivity ale i mesto Nová Baňa. Pri svojej prezentácii študenti rozdávali aj propagačné materiály mesta Nová Baňa a pozývali všetkých na návštevu nielen nášho krásneho, starobylého mesta, ale i regiónu Gron.

          Pripravili sme pútavý prezentačný stánok, s množstvom propagačných materiálov o našej škole ale i meste Nová Baňa. Ponúkali sa domáce pekárske výrobky, ktoré nám pripravili majstri odbornej výchovy. Bol o ne veľký záujem. Náš stánok bol pútavý a naaranžovaný v elegantnom štýle, prevládal jarný motív.  Študent Matej Meliš  zaujal  návštevníkov výstavy svojou šikovnosťou pri miešaní nápojov, pričom mu asistovali študentky z odboru obchod a podnikanie. Matej reprezentuje školu na rôznych barmanských, ale i gastronomických súťažiach a v poslednom období dosahuje veľmi pekné výsledky. /Gastro Danubius 2016, Bratislava/ .Užili sme si vzrušujúcu atmosféru veľtrhu na výstavisku Agrokomplexu, získali veľa podnetných nápadov do ďalšej práce.

          Touto cestou sa chceme  veľmi pekne poďakovať  mestu Nová Baňa, Komisii kultúry, vzdelávania, mládeže a športu  za finančnú podporu pri zrealizovaní tejto akcie,  pani Silvii Ďatkovej za výrobu propagačných materiálov, ďalej pani Helene Belúchovej - módne odevy TREND, pani Valike Holej, pani Anne Makovickej – kvetinárstvo za kvetinovú výzdobu a zapožičanie rekvizít. Veríme, že sme dôstojne reprezentovali nielen Strednú odbornú školu obchodu a služieb, ale i mesto Nová Baňa.

                                         Ing. Lenčová Mária, Ing. Struhárová Erika, učiteľky odborných predmetov

          (foto vo fotoalbume)

      • Príhovor riaditeľa školy
        • Príhovor riaditeľa školy

        • 4. 5. 2016
        • Vážení rodičia,


                naša škola je po personálnej i materiálnej stránke vybavená tak, aby mohla poskytovať Vašim deťom takú úroveň výchovy a vzdelávania, ktorá zodpovedá štandardom v rámci SR.    

                 Ako každá škola aj my máme ciele, dosiahnutie ktorých si bude vyžadovať maximálne úsilie zo strany nás všetkých – pedagogického zboru i technického personálu. Aj napriek ich náročnosti sme odhodlaní a pripravení tieto úlohy zvládnuť.

          Rovnako sme si vedomí zodpovednosti a náročnosti, ktoré v súvislosti s edukáciou a výchovou Vašich detí preberáme na seba. Dosiahnutie čo najlepších výsledkov v tomto smere je našim prvoradým a spoločným záujmom. K tomu je však nevyhnutná úzka spolupráca s Vami – rodičmi. Je pravda, že aj keď sa škola v rozhodujúcej miere podieľa na vzdelávaní a výchove Vašich detí, nevie a ani nemôže plnohodnotne suplovať úlohu rodičov. Z tohto dôvodu považujeme za nevyhnutné, aby súčasťou komplexného prístupu k výchovno-vyučovaciemu procesu bola aj spätná väzba a kontrola zo strany rodičov.
               Chceme dosiahnuť, aby sa rodičia stali aktívnou súčasťou života školy, a preto očakávame od Vás čo najúprimnejší postoj k škole, aby sme tak na základe úzkeho kontaktu s Vami mohli neustále zlepšovať našu prácu, a tým i dosahované výsledky žiakov školy.
              Som presvedčený, že moje slová budú chápané ako prejav snahy pedagóga i riaditeľa školy zároveň, ktorý má úprimný záujem svojím prístupom neustále zvyšovať úroveň školy, a tým aj vedomostnú pripravenosť absolventov pre život a prax.

           

          Milí študenti,


               v súčasnosti prežívate obdobie, keď sa rozhoduje o vašej budúcnosti. Každý z Vás už má svoje sny a predstavy, ako asi by mal Váš budúci život vyzerať. Či sa však tieto predstavy skutočne splnia, závisí len od Vás.

          Vaše kroky na našej škole sú už prvými vážnymi krokmi, ktorými pomaly smerujete k hranici dospelosti. K hranici, kedy sa budete musieť osamostatniť a prebrať zodpovednosť za svoj ďalší život. Od tejto chvíle už totiž držíte svoj život výhradne vo vlastných rukách. Či a do akej miery ho prežijete plnohodnotne, závisí len od Vás samotných.
               Našou úlohou je však zodpovedne a systematicky Vás pripraviť na tieto prvé samostatné kroky, či už na teoretickom alebo praktickom vyučovaní. Samozrejme, bez Vášho pričinenia nikdy nedosiahnete očakávané výsledky. Len v prípade, že aj Vy sa postavíte k štúdiu a práci v škole zodpovedne, že budete systematicky pracovať a zdokonaľovať sa, len vtedy sa môžeme spoločne tešiť z dosiahnutých výsledkov, a len vtedy sa môžete priblížiť k naplneniu svojich predstáv.
               My Vás vo Vašom úsilí budeme rozhodne vždy podporovať. Rovnako Vás môžeme v mene pedagogického i nepedagogického kolektívu ubezpečiť, že budeme vždy prístupní viesť s Vami dialóg a pripravení pomôcť pri riešení problémov (dvere k učiteľskému zboru i ku mne sú vždy otvorené). Verím, že cestu k nám si nájdete, a my Vám dokážeme vždy správne poradiť a pomôcť.

                Ing. Jozef Koperdák, riaditeľ školy

      • Celoslovenské kolo Olympiády ľudských práv
        • Celoslovenské kolo Olympiády ľudských práv

        • 20. 4. 2016
        • V dňoch 6. – 8. apríla 2016 som sa zúčastnila celoslovenského kola Olympiády ľudských práv v Modre – Harmónii. Témou tohto ročníka bola ľudská dôstojnosť. V súťaži si svoje vedomosti, sily a schopnosti zmeralo 64 stredoškolákov, medzi nimi aj ja. K mojej príprave prispela pani profesorka Gáborová, začo jej veľmi pekne ďakujem, že sa mi venovala.

          V prvý deň sme riešili modelové prípady. Pred porotou sme mali obhájiť prípad, ktorý sme dostali a mali sme čo najlepšie obhájiť situáciu.

          V druhý deň sme obhajovali úvahy, ktoré sme mali napísať do 15. marca. Mohla som si vybrať zo 4 tém. Tak ako každý, som si sadla pred porotu a obhájila svoju úvahu a odpovedala na otázky poroty.

          V tretí deň sa konalo finále, do ktorého postúpilo 12 najlepších súťažiacich.

          Okrem súťaže sa každý deň konali aj diskusie a zaujímavé workshopy. Ako hostia medzi nás prišli osoby ako  M. Vašečka, A. Bánom, S. Gaňo, mnohí europoslanci, sociológovia, politológovia, právnici a účastníci z prvých olympiád.

          Táto olympiáda mi dala nie len zaujímavé informácie a novú skúsenosť do života, ale aj možnosť stretnúť sa s osobami, ktoré nestretnem každý deň a taktiež za celkom nové pohľady na svet.

          Nikola Hossová, študentka 4.A  (foto vo fotoalbume)

      • Ročníková súťaž vo varení
        • Ročníková súťaž vo varení

        • 19. 4. 2016
        • Ročníková súťaž vo varení

          Dňa 12.4.2016 sa na našej škole uskutočnila ročníková súťaž žiakov tretieho ročníka v odbore kuchár.

          Pod vedením majstra  odborného výcviku Bc. Tužinského, žiaci pripravili jedlá na tému: Minútkové jedlá z kuracieho mäsa.

          Súťaž hodnotili 4 porotcovia pod vedením predsedníčky poroty Ing. Ingrid Barancovej.

          Jedlá boli chutné a aj lahodili oku.

          Na prvom mieste sa umiestnil Matej Meliš s jedlom : Picatta z kuracích pŕs s paradajkovým ragú a varenou brokolicou.

          Pekné druhé miesto obsadil Tadeáš Debnár, ktorý pripravil: Kuracie mäso v horčicovo medovej omáčke.

          A tretie miesto získal Jakub Matonok za jedlo : Zapekané kuracie špízy.

          Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme veľa kulinárskych úspechov. Samozrejme ďakujeme aj všetkým ostatným zúčastneným a držíme im palce aby sa aj im darilo v kuchárskom umení.

          Bc.Kvaššayová

      • Ponuka štúdia pre školský rok 2016/2017
      • Veľkonočné trhy
        • Veľkonočné trhy

        • 23. 3. 2016
        • Veľkonočné trhy

          Študentská spoločnosť III. A triedy  v rámci  predmetu výchova k podnikaniu zorganizovala 22. marca 2016 veľkonočné trhy.  Ponuka bola pestrá, študentky pripravili množstvo sladkých dobrôt. Atmosféru dotvárala typická veľkonočná výzdoba – kraslice zdobené rôznou technikou, bahniatka, sviečky a suveníry súvisiace s veľkonočnými sviatkami a jarou.

              Ing. Erika Struhárová, učiteľka odborných predmetov

      • Lyžiarky výcvik
        • Lyžiarky výcvik

        • 23. 3. 2016
        • Lyžiarky výcvik

          V dňoch  7. - 11.3. 2016 zorganizovala naša škola lyžiarsky výcvik. Cieľovou destináciou bola Lopušná Dolina vo Vysokých Tatrách.

          Ráno  7. marca 2016 bolo na školskom dvore veľmi rušno, všetci s lyžiarskou výstrojou,  dobrou náladou očakávali príchod autobusu. Keď dorazil boli sme veľmi milo prekvapení, pretože to bol super, nový, krásny autobus so všetkými vymoženosťami techniky, aby sa cestujúci v ňom vôbec nenudili /televízia pre každého, pripojenie na internet, počúvanie hudby, filmy,  atď./ A tak sa začala naša cesta za novými zážitkami.

          A aká bola nálada? Na strane študentov – všetci veselí, vysmiati,  veď sa ide na týždeň zo školy, bude sranda, niečo zažijeme .......

          Na strane pedagogického dozoru, ktorým boli Mgr. Pavol Lipták , RNDr.  Michaela Kostelanská , Ing. Mária Lenčová  – tváre strohé,  rešpekt, zodpovednosť a myšlienka nech to  všetko dobre dopadne a nech  je už piatok 11.3.2016.

          Šťastne sme dorazili do Gerlachova, kde sme boli ubytovaní v depandance hotela Hubert.

          Ubytovanie bolo veľmi pekné, v prekrásnej prírode Vysokých Tatier s výhľadom na tatranské štíty, s malým zverincom okolo.  Stravovanie bolo zabezpečené v hoteli Hubert. Verím, že všetci boli spokojní.

          Prvý deň nasledovalo rozdelenie do družstiev a oboznámenie sa so svahom. Na začiatku prevažovala skupina nelyžiarov, ale postupne sa táto skupina zmenšovala a mnohí sa nielenže naučili lyžovať, ale zvládli aj vleky, najskôr malý, potom veľký. Touto cestou sa chceme poďakovať našim študentom, že dodržiavali pokyny pedagogického dozoru. Týkalo sa to dobrých lyžiarov, ktorí zbytočne neriskovali a nepreceňovali svoje sily, ale aj začiatočníkov.

          Pochvala patrí hlavne tým, ktorí to nevzdali po prvých neúspechoch a chceli sa niečo naučiť. Spomeniem aspoň niektorých – Patrik Podrásky, Stanislav Forgáč, Ľubica Beňová, Erik Nemec, Koniar Jozef, Natália Hollá, Ivana Luptáková, Ema Čulíková, Aneta Jacková, Patrícia Majerčíková, Patrik Brieška, Magdaléna Ličková, Nikola Jančová......

          Menšia skupinka trénovala aj na snowbordoch pod dohľadom Stely Holej a išlo im to veľmi dobre – Sally Popracová, Lucia Mošková, Vanesa Kotrá, Patrik Janček , Michaela Harabová........

          Večery na chate boli veru veselé a niektorým sa veľmi ťažko zaspávalo. Rána boli zasa pre niektorých dosť ťažké, ale program dňa bol neúprosný. Zažili sme krásne počasie, ale aj vrtochy tatranskej prírody /sneženie, dážď, krúpy, víchricu/. Po ťažkom dni, každému dobre padol večer vo welnese, bazéne s teplou vodou, aj vo  vonkajšom bazéne so slanou vodou. Tí, ktorí ho nevyužili, mali možnosť zahrať si pinpong, biliard a spoločenské hry. Posledný slnečný deň niektorí využili možnosť pozrieť si areál Štrbského plesa.

          Touto cestou sa chceme poďakovať aj Cestovnej kancelárii Azad, ktorá nám lyžiarsky výcvik zabezpečovala.

          A tak nastal deň „D“, deň nášho návratu. A aká bola nálada teraz?

          Na strane študentov -  škoda, že už ideme domov, ešte by sme zostali, unavení, ale spokojní.....

          Na strane pedagogického dozoru – veselí, vysmiati, spokojní, že sme všetci šťastne, bez úrazu pristáli na školskom dvore.

          A čo povedať na záver? Dúfam, že na tento lyžiarsky výcvik budú mať všetci veľmi pekné spomienky.

                                                                                                                               Ing. Lenčová Mária

    • Partneri

      • Mesto Nová Baňa
      • KROS
      • Poznaj svoje peniaze
      • Poradca podnikateľa
      • JA Slovensko
      • IT AKADÉMIA
      • Rozbehni sa
      • JA Slovensko
      • Zmudri do škôl
      • Banskobystrický samosprávny kraj