Štvrtá časť projektu e Twinning 2019/2020
Leto sa končí a spolu s ním sa skončila aj štvrtá časť projektu e Twinning s rovnakým názvom LETO. V medzinárodnom projekte, ktorého cieľom bolo priblížiť tradície svojho mesta počas štyroch ročných období, pracovali školy zo Slovenska, Rumunska, Španielska a štyri školy z Turecka, pričom naša škola bola zostavovateľom a koordinátorom celého projektu. Posledná časť bola žiaľ poznačená opatreniami, ktoré mali spomaliť šírenie vírusu Covid -19, takže mnohé tradičné podujatia a letné festivaly sa v daných krajinách nemohli uskutočniť. Napriek nepriaznivej situácii priniesli letné mesiace niekoľko zaujímavých podujatí.
Naši študenti pripravili pre svojich partnerov prezentáciu o tradičnom baníckom fakľovom sprievode a Anna bále na Zvoničke. Súčasťou prezentácie sú aj informácie o histórii baníctva v Novej Bani, o náučnom baníckom chodníku a o archeologickom objave Potterovej strojovne.
Rumunskí študenti informovali o oslavách Dňa detí, ktorého cieľom je pripomenúť si, že deti majú svoje práva. Pred dvomi rokmi bol v Rumunsku tento deň uznaný ako štátny sviatok, takže deti môžu celý deň stráviť so svojimi rodičmi. Zaujímavý sviatok v Rumunsku je sviatok Sanzienele , ktorý sa oslavuje 24. júna. Sanziele sú podľa starodávnej tradície vlastne dobré víly, ktoré sa za nepriaznivých podmienok môžu meniť na nebezpečné rusalky. V tento deň dievčatá stretávajú svojich vyvolených, ľudia vijú vence a umiestňujú ich na strechy domu, ak veniec zostane na streche a neskĺzne, znamená to šťastie a dobrý rok.
Španielski študenti priniesli recept koláča sv. Jána, ktorý sa pečie v Španielsku 24. júna. Je to kysnutý sladký koláč ozdobený orieškami a čerešňami a nechýba ani v jednej domácnosti.
Tureckí partneri nám priblížili festival nábytku v Burse, koná sa dvakrát za rok a má medzinárodnú platnosť. Pod jednou strechou sa vystavujú moderné, klasické, avantgardné a rustikálne nábytky. V Turecku sa v lete organizuje pre nás netradičný festival vo wrestlingu. Je to typický turecký sviatok s bohatou tradíciou a zúčastňujú sa ho tisícky wrestlerov po celej krajine. Festival je kombináciou moslimskej kultúry a tureckej tradície. Súčasťou festivalu v Izmire sú aj bohaté sprievodné podujatia.
Projekt e Twinning bol časovo náročný a veľmi obsažný, trval celý uplynulý školský rok. Priestor TwinSpace sa zaplnil množstvom prezentácií, obrázkov, dokumentov, článkov a videí, s partnermi sme si vymenili aj pekné ručne vyrobené darčeky. Po uplynutí projektu jednotlivé krajiny spracujú daný materiál vo forme tlačených kníh, e kníh, bulletinov, CD, DVD, ktoré sa budú môcť využívať vo výučbe cudzích jazykov, dejepisu alebo geografie. Výsledky projektu budú poskytnuté aj informačným centrám v jednotlivých mestách.
Prácu na projekte doposiaľ ocenili národné agentúry na Slovensku a v Španielsku. SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani a Strednej odbornej škole v Manrese boli udelené Národné certifikáty kvality ( NQL ).
PaedDr. Slavomíra Gáborová, koordinátor projektu