Aktuality
Čo je u nás nové26.September - Európsky deň jazykov
- 23. 9. 2020
26. september je od roku 2001 venovaný oslave európskych jazykov.
Cieľom Európskeho dňa jazykov je pripomínať si význam jazykového vzdelávania, dôležitosť podpory celoživotného vzdelávania v oblasti jazykov, ako aj zvyšovania povedomia o jazykoch Európy.
V Európe sa používa okolo 225 pôvodných jazykov
- Medzi jazykmi existujú podobné vzťahy ako medzi členmi rodiny. Väčšina európskych jazykov patrí do troch širokých skupín: germánske, románske a slovanské jazyky.
- Slovenský jazyk patrí do skupiny západoslovanských jazykov, obsahuje však niektoré prvky juhoslovanských jazykov.
- Slovenčina ako kodifikovaný jazyk neexistovala až do konca 18. storočia, keď sa rímskokatolícky kňaz Anton Bernolák rozhodol vytvoriť slovenský literárny jazyk. Svoju tvorbu založil na západoslovenskom dialekte a vytvoril fonetický pravopis (taký, ktorý je napísaný tak, ako je vyslovovaný). Bernolák publikoval svoj koncept kodifikovaného jazyka vo svojom „Grammatica Slavica“ v roku 1790.
- Kodifikácia sa ďalej rozvíjala v roku 1843, keď sa dosiahla dohoda o kodifikácii slovenského jazyka. Na jeho čele stál Ľudovít Štúr, ktorý si ako základ zvolil centrálny dialekt a veril, že je to najčistejšia forma.
Jazykové vzdelávanie je prínosom pre mladých aj starých - človek nie je nikdy príliš starý na to, aby sa naučil nový jazyk a tešil sa z príležitostí, ktoré sa mu tým otvoria. Aj zopár slov jazyka krajiny, ktorú navštívite (napr. počas dovolenky), vám ľahšie umožní nadviazať nové priateľstvá a kontakty.
V období 23.02.2020 do 07.03.2020 vyučujúca cudzích jazykov SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani Mgr. Mária Falatová sa zúčastnila štruktúrovaných kurzov CLIL in Dublin a Intensive English and CLIL v rámci programu Erasmus+, KA1 - Mobilita pracovníkov v školskom vzdelávaní. Bohatý bol aj kultúrny a sociálny program, počas ktorého účastníci mali možnosť spoznať históriu, kultúru a tradície hosťujúcej krajiny, Írskej republiky a taktiež predstaviť svoju vysielajúcu organizáciu a krajinu.
Učenie sa jazykov iných národov nám umožňuje vzájomne si lepšie porozumieť a pochopiť kultúrne rozdiely rôznych krajín.
Mgr. Mária Falatová, vyučujúca CJ
Usmernenie pre žiakov po príchode zo zahraničia
- 10. 9. 2020
Pokyny k stravovaniu v školskej jedálni
- 27. 8. 2020
Stredná odborná škola obchodu a služieb, Nová Baňa
POKYNY
k stravovaniu v školskej jedálni (ŠJ)
Zápisný lístok na stravovanie v ŠJ SOŠ obchodu a služieb, Osvety 17, 968 01 Nová Baňa pre žiakov SOŠ a GFŠ nájdete na stránke SOŠ v sekcii pre žiakov a rodičov- stravovanie. Žiaci I. ročníkov , ktorí majú záujem o stravovanie si môžu stiahnuť zápisný lístok na stravovanie , po vyplnení doniesť vedúcej ŠJ. Vedúca ŠJ vystaví šek na stravovanie. Stravníci, ktorí mali stravu predplatenú z 03/2020 budú platiť nižšiu sumu.
Číslo účtu školskej jedálne: SK63 8180 0000 0070 0039 4275
POKYNY
pre opatrenia v súvislosti s ochorením COVID- 19 pre stravovanie
v ŠJ SOŠ obchodu a služieb Nová Baňa
Pri vstupe do priestorov budovy ŠJ je potrebné dodržiavať:
- DEZINFEKCIU RÚK
- používať rúško
- pri kašlaní a kýchaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou
- dodržiavať odstupy
Objednávanie obedov:
Vzhľadom na predpisy a opatrenia k pandémii je objednávanie obedov cez internet alebo telefonicky na telef.č. 045/ 6856 903 príp. na odkazovači deň vopred do 13, 00 hodiny.
Výdaj obedov v ŠJ je časovo oddelený , záväzný a s pedagogickým dozorom:
od 11,00 do 11,50 hod. žiaci SOŠ odborného výcviku+ zamestnanci
od 11.55 do 12.20 hod žiaci SOŠ teoretické vyučovanie
od 12,00 do 12,30 hod. cudzí stravníci
od 12,40 do 14,00 hod. žiaci GFŠ + zamestnanci
Obedy pripravené v ŠJ je nutné skonzumovať v ŠJ !!
/ stravu nevydáme do vlastných prinesených nádob/
Stravník si obed (hlavné jedlo + polievka) prevezme pri okienku prekrytom plexisklom na tácke s príborom a nápojom.
Tieto nariadenia pre ŠJ sú prepracované na základe pokynov Hlavného hygienika SR k prevádzke školských stravovacích zariadení podľa par.24 zákona č. 355/2007Z.z. o ochrane podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (SOPZŠČ/4317/98672/2020).
Pokyn vypracovala: Jarmila Hoghová, vedúca ŠJ
Dátum 25.08.2020
Ing. Jozef Koperdák
riaditeľ školy
Pokyny pri nástupe do školy.
- 25. 8. 2020
Oznam zákonným zástupcom a žiakom
Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest), ako aj inej infekčnej choroby nesmie vstúpiť do priestorov školy. Pri výskyte týchto príznakov je potrebné telefonicky kontaktovať všeobecného lekára pre deti a dorast. V prípade, že zdravotný stav nevyžaduje komunikáciu s lekárom, pri opätovnom nástupe žiaka do školy sa žiak preukáže prehlásením o bezinfekčnosti podpísaným zákonným zástupcom/plnoletým žiakom.
Pri nástupe do školy je potrebné odovzdať vyplnený a podpísaný zdravotný dotazník a vyhlásenie zákonného zástupcu žiaka, alebo plnoletého žiaka.
RODIČIA A INÉ OSOBY MAJÚ ZAKAZ VSTUPU DO BUDOVY!!!
Vyhlasenie_o_bezinfekcnosti_nove.docx
Zdravotny_dotaznik_pre_ziaka_nove.docx
Začiatok školského roka
- 25. 8. 2020
Milí žiaci,
nový školský rok 2020/2021 sa v našej SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani začína dňa 2. septembra 2020 o 8,30 hod. v jednotlivých triedach školy pod vedením pedagogických zamestnancov. Žiaci prvých ročníkov prídu na sekretariát školy, kde si ich prevezmú triedni učitelia.
Tešíme sa na Vás.
Štvrtá časť projektu e Twinning 2019/2020
- 25. 8. 2020
Štvrtá časť projektu e Twinning 2019/2020
Leto sa končí a spolu s ním sa skončila aj štvrtá časť projektu e Twinning s rovnakým názvom LETO. V medzinárodnom projekte, ktorého cieľom bolo priblížiť tradície svojho mesta počas štyroch ročných období, pracovali školy zo Slovenska, Rumunska, Španielska a štyri školy z Turecka, pričom naša škola bola zostavovateľom a koordinátorom celého projektu. Posledná časť bola žiaľ poznačená opatreniami, ktoré mali spomaliť šírenie vírusu Covid -19, takže mnohé tradičné podujatia a letné festivaly sa v daných krajinách nemohli uskutočniť. Napriek nepriaznivej situácii priniesli letné mesiace niekoľko zaujímavých podujatí.
Naši študenti pripravili pre svojich partnerov prezentáciu o tradičnom baníckom fakľovom sprievode a Anna bále na Zvoničke. Súčasťou prezentácie sú aj informácie o histórii baníctva v Novej Bani, o náučnom baníckom chodníku a o archeologickom objave Potterovej strojovne.
Rumunskí študenti informovali o oslavách Dňa detí, ktorého cieľom je pripomenúť si, že deti majú svoje práva. Pred dvomi rokmi bol v Rumunsku tento deň uznaný ako štátny sviatok, takže deti môžu celý deň stráviť so svojimi rodičmi. Zaujímavý sviatok v Rumunsku je sviatok Sanzienele , ktorý sa oslavuje 24. júna. Sanziele sú podľa starodávnej tradície vlastne dobré víly, ktoré sa za nepriaznivých podmienok môžu meniť na nebezpečné rusalky. V tento deň dievčatá stretávajú svojich vyvolených, ľudia vijú vence a umiestňujú ich na strechy domu, ak veniec zostane na streche a neskĺzne, znamená to šťastie a dobrý rok.
Španielski študenti priniesli recept koláča sv. Jána, ktorý sa pečie v Španielsku 24. júna. Je to kysnutý sladký koláč ozdobený orieškami a čerešňami a nechýba ani v jednej domácnosti.
Tureckí partneri nám priblížili festival nábytku v Burse, koná sa dvakrát za rok a má medzinárodnú platnosť. Pod jednou strechou sa vystavujú moderné, klasické, avantgardné a rustikálne nábytky. V Turecku sa v lete organizuje pre nás netradičný festival vo wrestlingu. Je to typický turecký sviatok s bohatou tradíciou a zúčastňujú sa ho tisícky wrestlerov po celej krajine. Festival je kombináciou moslimskej kultúry a tureckej tradície. Súčasťou festivalu v Izmire sú aj bohaté sprievodné podujatia.
Projekt e Twinning bol časovo náročný a veľmi obsažný, trval celý uplynulý školský rok. Priestor TwinSpace sa zaplnil množstvom prezentácií, obrázkov, dokumentov, článkov a videí, s partnermi sme si vymenili aj pekné ručne vyrobené darčeky. Po uplynutí projektu jednotlivé krajiny spracujú daný materiál vo forme tlačených kníh, e kníh, bulletinov, CD, DVD, ktoré sa budú môcť využívať vo výučbe cudzích jazykov, dejepisu alebo geografie. Výsledky projektu budú poskytnuté aj informačným centrám v jednotlivých mestách.
Prácu na projekte doposiaľ ocenili národné agentúry na Slovensku a v Španielsku. SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani a Strednej odbornej škole v Manrese boli udelené Národné certifikáty kvality ( NQL ).
PaedDr. Slavomíra Gáborová, koordinátor projektu
5